HuaweiSpravodajstvo

Huawei by sa už čoskoro mohol dočkať zmiernenia sankcií. Nemá však ešte ani zďaleka vyhrané!

Sankcie namierené voči spoločnosti Huawei a ďalších firiem prejdú kontrolou

Nie je žiadnym tajomstvom, že počas administratívy Donalda Trumpa, Huawei to nemal ľahké. Vo svojej podstate išlo o spoločnosť „číslo 1“, keď sa zavádzali sankcie, či rôzne obmedzenia. Pričom treba dodať, že hoci sa schyľovalo k uvoľneniu sankcií zo strany amerických úradov, tak v posledných dňoch v úrade, Donald Trump, vystavil červenú pre mnoho spoločností, ktoré mali byť licencovanými, aby mohli obchodovať s Huaweiom.

Pre Huawei sa rysuje možné východisko z aktuálnych problémov

Portál nextpit.com prišiel s informáciami odvolávajúc sa na agentúru Reuters, že pod vedením novej administratívy, na ktorej čele stojí Joe Biden, má dôjsť ku kontrole, a prípadne aj k následnej revízii politík, namierených voči spoločnosti Huawei a ďalším čínskym firmám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gina Raimondo, bidenová nominantka na ministerku obchodu dala jasne najavo, že jej zámerom je ochrana svojich vlastných ľudí pred čínskym vplyvom. Tento zámer sa sťahuje aj na Huawei, či ZTE. Rovnako však dodala, že sa chce ešte raz dôkladne pozrieť na celú situáciu. Znamená to, že sankcie namierené voči Číne, resp. spoločnosti Huawei a ďalších firiem, prejdú dodatočnou kontrolou. Konkrétne na otázku senátora Teda Cruza, či ponechá spoločnosť Huawei na čiernej listine, uviedla, že:

Raimondová povedala: že „prehodnotí politiku, poradí sa s vami, poradí sa s priemyslom, poradí sa s našimi spojencami a posúdi, čo je najlepšie pre americkú národnú a ekonomickú bezpečnosť.“

Táto odpoveď rozhorčila viacerých republikánskych predstaviteľov. Jedným z nich bol Ben Sasse, ktorý skritizoval, že sa odmietla zaviazať, že ponechá Huawei na zozname spoločností ohrozujúcich bezpečnosť krajiny.

„Huawei je stále technologickou bábkou Čínskej komunistickej strany a predstavuje vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť,“ uviedol Sasse.

Huawei ešte nemá vyhrané, ale je tam nádej

Druhým dychom treba povedať, že aktuálne vyjadrenie automaticky neznamená, že Huawei má vyhraté. Z vyjadrenia plynie, že sankcie prejdú dodatočnou kontrolu, a budú prípadne prehodnotené. Odhadnúť výsledok revízie je však dnes takmer nemožné. Hypoteticky, na Huawei a ďalšie firmy môžu byť uvalené aj nové sankcie, ďalej, môže byť zachovaný status quo, alebo môže dôjsť k ich zmierneniu.

Pre lepšie pochopenie problematiky treba povedať, že na území Číny platí zákon, ktorý umožňuje čínskym štátnym orgánom nariadiť, aby v jej menej získavali informácie o iných spoločnostiach. Tu však treba dodať, že Huawei vo všeobecnosti odmieta, že by sa tak niekedy stalo, rovnako hovorí, že tak ani nikdy nespraví. Spoločnosť zároveň žiada, aby boli zverejnené dokumenty, ktoré by prípadne takéto správanie potvrdzovali. Doposiaľ sa tak nestalo.

V každom prípade, prehodnotenie aktuálnych opatrení môže priniesť pre Huawei a ďalšie firmy, veľkú úľavu, po ktorej okrem iného túžia aj viaceré spoločností vrátane tých amerických. Len včera obehla technologický svet správa, že organizácia SEMI združujúca popredných výrobcov čipov, požaduje od amerických úradov prehodnotenie aktuálnych sankcií. Dôvodom je, že sankcie z dlhodobého hľadiska vo významnej miere, podľa ich tvrdení, poškodia domácemu priemyslu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close