Microsoft chce priniesť obchod s aplikáciami aj pre Android a iOS: Výrobcovia to majú už čoskoro dovoliť!

Spoločnosť Microsoft má pracovať na vlastnom obchode s aplikáciami. Konkurovať tak má Obchodu Play či App Store.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Operačný systém Android sa spája s Obchodom Play a iOS od Applu zasa s App Store. Tieto dva oficiálne obchody sú najčastejším spôsobom, ako si inštalujeme aplikácie do našich smartfónov či tabletov, pričom ide aj o najčastejšie odporúčané obchody. V prípade Androidu máme možnosť využitia aj obchodov s aplikáciami tretích strán, to však už nie je také bezpečné. Teraz však má na scénu vstúpiť aj tretí veľký hráč, ktorým je Microsoft. Táto spoločnosť má údajne v pláne priniesť nový obchod s aplikáciami, ktorý by dokázal priniesť ako do Androidu, tak aj do systému iOS. Nové regulácie mu to čoskoro povolia, o čom nás informuje portál androidauthority.com.

Microsoft má mieriť do Androidu aj systému iOS

Existencia obchodov tretích strán v rámci operačných systémov pre smartfóny doteraz bola veľmi diskutabilnou. Spoločnosť Google si totiž do svojho Androidu priniesla vlastný obchod s aplikáciami a rovnako sa k tomu postavil aj Apple pre systém iOS. Inštalácia aplikácií je teda plne pod kontrolou materskej spoločnosti, čo by sa mohlo v blízkej dobe zmeniť. Práve Microsoft, ktorému sa v poslednej dobe náramne darí, by mal zamiešať kartami a priniesť nový obchod s aplikáciami. K situácii sa vyjadril aj riaditeľ Xboxu, ktorý patrí pod Microsoft.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chceme byť v pozícii, aby sme mohli ponúkať Xbox a obsah od nás aj od našich partnerov tretích strán na akejkoľvek obrazovke, kde by chcel niekto hrať.

V súčasnosti si je Microsoft vedomý toho, že to splniť nemôže. Už v blízkej dobe by sa to ale malo zmeniť, keďže zmeny v rámci Európskej únie či iných krajín a regiónov majú spôsobiť väčšie otvorenie systémov Android a iOS. V rámci systému iOS by sme tak v blízkej dobe mohli naraziť aj na možnosť inštalácie aplikácií z obchodov tretích strán, s čím samozrejme Apple príliš nesúhlasí. Obáva sa o bezpečnosť svojich používateľov a celkovo svojich zariadení.

Svoj podiel na tom má mať aj Európska únia

Pravdepodobne ste počuli už niečo aj o novej regulácii známej ako Digital Markets Act. DMA má slúžiť k tomu, aby veľké spoločnosti nelimitovali svojich používateľov a nenútili ich k tomu, aby využívali len ich služby. Posvietiť si tak majú aj na Google či Apple, ktoré doteraz preferovali vlastné služby v rámci operačných systémov pre smartfóny. Obchod Play tak už nemá byť jedinou možnosťou pre používateľov a vybrať si budú môcť z viacerých obchodov pre aplikácie. Rovnako to má byť aj so systémom iOS, čo má využiť práve Microsoft vo svoj prospech.

Siahli by ste po novom obchode s aplikáciami od Microsoftu? Alebo vám Obchod Play či App Store vyhovujú? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre