Meta priznáva, že počas pandémie na Facebooku a Instagrame moderovali aj to, čo nemuseli

Meta, prevádzkovateľ najväčšej sociálnej siete na svete, Facebooku, priznáva, že pri moderovaní obsahu počas pandémie (a aj mimo nej) viackrát pochybili.

facebook cenzura
Zdroj: harshahars z Pixabay, úprava Vosveteit.sk

Spoločnosť Meta, jedna z najväčších technologických firiem na svete, čelí kritike za svoje prísne pravidlá moderovania obsahu, uvádza theverge.com.

Nick Clegg, prezident spoločnosti pre globálne záležitosti, priznal, že odstraňujú viac obsahu, než by mali. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že miera chýb v moderovaní je stále vysoká a že spoločnosť pracuje na zlepšení presnosti svojich zásahov.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Neškodný obsah je príliš často odstránený alebo obmedzený a príliš veľa ľudí je nespravodlivo potrestaných,“ uviedol Clegg. „Vieme, že pri presadzovaní našich zásad je naša chybovosť stále príliš vysoká, čo bráni slobode prejavu, ktorú sme sa rozhodli umožniť,“, doplnil.

Dodal, že Meta má ambíciu zlepšiť presnosť a férovosť svojich rozhodnutí v súlade s pravidlami ochrany slobody prejavu.

Facebook spehovanie sukromie_1
Zdroj: Olena Bohovyk z Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Pandémia COVID-19 a prísne opatrenia

Pandémia COVID-19 bola podľa Clegga jedným z najvýraznejších období, keď spoločnosť prijímala veľmi prísne opatrenia. Veľké množstvo príspevkov týkajúcich sa pandémie bolo odstránených, a to aj napriek tomu, že mnohé z nich neporušovali pravidlá.

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti, nedávno priznal, že rozhodnutie odstrániť takýto obsah bolo ovplyvnené tlakom Bidenovej administratívy.

„Mali sme veľmi prísne pravidlá, ktoré počas pandémie odstránili veľmi veľké objemy obsahu,“ povedal Clegg.

S odstupom času však Meta uznáva, že tieto opatrenia boli často prehnané a príliš prísne. Podľa Clegga si spoločnosť uvedomuje, že používatelia mali oprávnené výhrady voči prísnym zásahom a niekedy nesprávnym rozhodnutiam, ktoré viedli k obmedzeniu nevinného obsahu.

Automatizované systémy a ich nedostatky

Automatizované systémy Meta, ktoré moderujú obsah na platformách ako Facebook, Instagram a Threads, sa stali predmetom intenzívnej kritiky. Napríklad nedávne potlačenie fotografií Donalda Trumpa, ktoré ukazovali jeho prežitie pokusu o atentát, vyvolalo rozsiahlu vlnu negatívnych reakcií. Spoločnosť sa za tieto chyby verejne ospravedlnila, no podľa odborníkov to poukazuje na problém nadmerného spoliehania sa na umelú inteligenciu.

Clegg tiež spomenul, že ich vlastný dozorný výbor nedávno upozornil na riziko nadmerného odstraňovania politických prejavov, čo môže mať negatívny vplyv najmä počas dôležitých udalostí, ako sú voľby. Meta však zatiaľ neoznámila žiadne zásadné zmeny vo svojich pravidlách.

Počas tlačovej konferencie Clegg označil pravidlá Meta za „živé a dýchajúce dokumenty“. Keď bol požiadaný o komentár k Zuckerbergovmu stretnutiu s Donaldom Trumpom, odmietol poskytnúť konkrétne informácie.

„Nemôžem vám poskytnúť priebežný komentár k rozhovorom, ktorých som nebol súčasťou“, uviedol Clegg.

Podľa Cleggových slov je však pre spoločnosť Meta dôležité, aby umelá inteligencia hrala aktívnu úlohu. Tá bude podľa neho tiež zohrávať kľúčovú úlohu v globálnej geopolitike.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre