FBI upozorňuje na AI podvody: Zdieľa „desatoro“, ako ich môžeš odhaliť. Toto by si mal vedieť, aby ti útočník nevybielil účet

FBI varuje pred zneužívaním umelej inteligencie v podvodoch. Podvodníci vedia vďaka nej generovať falošný obsah automaticky a v reálnom čase.

Zla umela inteligencia
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Podvodníci neustále zdokonaľujú svoje taktiky a využívajú najmodernejšie technológie na oklamanie svojich obetí. FBI varuje, že umelá inteligencia sa stáva čoraz účinnejším nástrojom v ich arzenáli, pričom výrazne zlepšuje kvalitu a efektívnosť online podvodných schém. Upozorňuje na to portál bleepingcomputer.com.

AI ako nástroj na automatizované podvody

V minulosti museli podvodníci využívať manuálne zručnosti na vytváranie presvedčivých falošných identít, prispôsobených správ alebo dokonca na vedenie realistických konverzácií s obeťami. To si vyžadovalo značný čas a úsilie, čo znamenalo, že podvodníci boli obmedzení v počte obetí, ktoré mohli zasiahnuť. To sa ale nástupom AI zmenilo.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Dnešný technologický pokrok však priniesol zásadnú zmenu v postupoch podvodníkov, a to najmä vďaka generatívnej umelej inteligencii (AI).

„Generatívna AI znižuje čas a úsilie, ktoré musia zločinci vynaložiť na dosiahnutie svojich cieľov.“

Dnes vedia nástroje generovať falošný obsah automaticky a v reálnom čase. Tým sa zločinci dostávajú k oveľa širšiemu spektru potenciálnych obetí a robia to spôsobom, ktorý je pre mnoho ľudí veľmi ťažko rozpoznateľný. Tieto pokročilé metódy umožňujú zločincom nielen klamať svoje „ciele“, ale aj robiť to spôsobom, ktorý vyzerá prirodzene a dôveryhodne. Už dávno napríklad neplatí, že v podvodnom e-maile je kvantum pravopisných hrúbok.

S nástupom generatívnej AI sa rozšírila možnosť využívania rôznych chatbotov a systémov na automatizované generovanie textov. To umožňuje podvodníkom nielen vytvárať realistické správy v reálnom čase, ale aj prispôsobovať komunikáciu každému jednotlivému prípadu. Al teda automaticky vytvára podvodný obsah, čo podvodníkom dovoľuje zasiahnuť oveľa väčší počet obetí v kratšom čase.

Okrem textových správ sa Al pýši ale aj realistickými vizuálmi a zvukovými záznamami, ktoré vie ponúknuť. Patria tu deepfake videá alebo syntéza hlasu. Vďaka tejto legálnej pomôcke môžu podvodníci vytvárať obsah, ktorý je maximálne autentický a je ťažké rozoznať, čo je pravda a čo nie.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Aké najčastejšie podvodné schémy využívajú  zločinci za pomoci umelej inteligencie?

Tvorba realistických profilov

Používanie textu, obrázkov a videí generovaných AI na vytváranie falošných profilov na sociálnych sieťach na účely spear phishingu, romantických podvodov a investičných podvodov.

Falošné autority

Generovanie videí, obrázkov a textov na vydávanie sa za orgány činné v trestnom konaní, vedúcich pracovníkov alebo iné autority, s cieľom získať platby alebo citlivé informácie v reálnom čase. Tieto podvody často prebehajú nielen cez e-mailovú komunikáciu, ale aj SMS správy.

podvodna SMS sprava z ministerstva dopravy nezaplatena dialnicna znamka ide o podvod
Zdroj: Polícia SR

Podvodné investície

Používanie AI generovaných materiálov na propagáciu podvodných investičných schém, ako sú napríklad podvody s kryptomenami.

Vydieranie cez falošné obrázky

Tvorba falošných pornografických obrázkov alebo videí obetí alebo verejných činiteľov na následné vydieranie.

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Falošné charitatívne organizácie

Generovanie realistických obrázkov alebo videí prírodných katastrof alebo konfliktov na získavanie darov pre neexistujúce charitatívne organizácie.

Umelá inteligencia sa taktiež už viac ako rok vo veľkom využíva na vytváranie podvodov s kryptomenami, ktoré obsahujú deepfake videá populárnych osobností, ako je napríklad Elon Musk. Tieto podvodné videá sú zvyčajne zdieľané na sociálnych médiách, ako je YouTube alebo Twitter, kde môžu získať veľkú pozornosť a dôveru verejnosti. Obete sú následne navádzané, aby investovali do falošných kryptomenových projektov, čo im môže spôsobiť značné finančné straty. V našich končinách tieto podvody často propagujú tváre politikov bez toho, aby na to dali súhlas.

Scam peter pelegrini_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej kampane

Bezpečnostné tipy FBI na ochranu pred podvodníkmi využívajúcimi AI

Hoci presvedčivosť podvodov umelej inteligencie dosiahla vysoký level, tak aj napriek tomu FBI ponúka niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť pri rozpoznávaní týchto podvodov.

  1. Vytvor si tajné slovo alebo frázu s rodinou na overenie totožnosti v prípade, že sa ťa niekto pokúsi kontaktovať ako známa osoba. Takým typickým podvodom, ktorý sa u nás odohral, je „syn v tiesni„, kedy sa útočník vydával za tvoje dieťa. Kontaktoval ťa sa nevinnou správou, že má nové mobilné číslo, pričom neskôr, keď nadobudol dojem, že získal tvoje dôveru, ťa požiadal o pomoc.
  2. Hľadaj jemné nedokonalosti na obrázkoch a videách, napríklad skreslené ruky, nepravidelné tváre, zvláštne tiene alebo nereálne pohyby, ktoré môžu naznačovať, že obsah bol vytvorený umelou inteligenciou.
  3. Počúvaj neprirodzený tón alebo výber slov v hovoroch. Tieto detaily môžu pomôcť odhaliť hlasové klonovanie cez umelú inteligenciu. Mimochodom, ak by si chcel vedieť, ako náročné je naklonovať hlas, tak tejto téme sme sa venovali v tomto článku. Stačilo nám 6 dolárov, aby sme naklonovali hlas.
  4. Obmedz svoje fotky a hlasové nahrávky online. Nastav svoje sociálne médiá na súkromné a pretrieďte si sledovateľov len na dôveryhodné osoby, aby ste zabránili zneužitiu vašich dát.
  5. Overte volajúcich, a to najmä v prípade ak niekto volá s podozrivými požiadavkami. Zaveste a zavolajte späť na oficiálne číslo danej organizácie.
  6. Nikdy nezdieľaj citlivé informácie s neznámou osobou, a to ani online, ani po telefóne.
  7. Neposielaj peniaze, darčekové karty alebo kryptomeny neovereným osobám.
  8. Ak máš podozrenie, že ssi sa stali obeťou podvodu, okamžite to nahlás príslušným úradom.
Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre