Internet na Mesiaci: Čo všetko astronautom poskytne LunaNet?
Americká NASA pracuje na sieti, ktorá by prepojila Mesiac.
Ľudia sa vracajú na Mesiac. Ak všetko pôjde podľa plánu, ďalšia ľudská noha by mala vykročiť na povrch našej prirodzenej družice v roku 2024, pod vlajkou americkej NASA a ich programu Artemis, píše portál AutoEvolution.
Astronauti tam nepôjdu naslepo. Ešte predtým, ako sadnú ľudia do rakety, vybuduje americká vesmírna agentúra okolo Mesiaca internetovú sieť. Postarať by sa o to mala spoločnosť LunaNet. Pôjde o sieť ktorá poskytne astronautom pripojenie a služby, počas trvania lunárnych misií.
Zaujímavosťou je, že internetová sieť na Mesiaci bola ako koncept vytvorená už v roku 2019. V tom období vznikla žiadosť o vyriešenie problému s komunikáciou a navigáciou menších satelitných konštelácií. Vedci z NASA tento nápad prijali a dnes usilovne pracujú na tom, aby sa lunárny internet stal realitou.
Ako bude LunaNet fungovať?
Základnou kostrou internetu bude takzvaný Delay/Disruption Tolerant Networking (pozn. redakcie: DTN). Tento systém sa má postarať o to, aby dáta dorazili na správne miesto aj v prípade, že sa cestou stretnú s niečím, čo by narušilo signál.
Lunárna internetová sieť umožní astronautom komunikovať s posádkou na Mesiaci, alebo na jeho obežnej dráhe, spôsobom, akým my na Zemi používame Wi-Fi. Táto sieť zároveň dodá astronautom údaje o polohe, aby mohli lepšie navigovať zložitý terén Mesiaca.
Neprehliadni
Ďalšou užitočnou funkciou bude monitorovanie vesmírneho počasia. Vďaka nej budú môcť astronauti identifikovať nebezpečnú solárnu aktivitu, napríklad erupcie. Tie môžu vyslať veľkú dávku nebezpečnej radiácie smerom k Mesiacu. Varovanie o nebezpečnom počasí bude fungovať rovnako, ako u nás na Zemi. Astronautom pípne na zariadení správa, ktorá ich o riziku varuje.
Internetová sieť by mohla pomocou modulov, či rádiových a infračervených komunikačných nástrojov získať lepšie informácie o našom Mesiaci. Tie by astronauti poslali späť na Zem. Antény Lunárneho Internetu by mohli časom zachytávať rádiové signály z hlbokého vesmíru. Celkovo tak ide o platformu, ktorá poskytne astronautom veľa výhod a prehĺbi ich vedecké poznatky.
Nedávno NASA vydala príručku o tom, ako by mohol Lunárny internet fungovať a očakáva sa, že sa čoskoro dostane do výrobnej fázy. Tej ale budú predchádzať diskusie s odborníkmi o tom, či tento nápad bude reálne fungovať a aké sú najlepšie riešenia pre vytvorenie siete.
Ak sa projekt podarí a astronauti získajú na Mesiaci vlastnú verziu internetu, pôjde o obrovský krok vpred vo vesmírnom priemysle. Prepojenie Mesiaca a Zeme nám pomôže zistiť, ako v budúcnosti prepojiť napríklad Zem a Mars. Lunárny internet by tak mohol byť základom, ktorý by nám umožnil cestovať hlbšie do vesmíru. Jedným z cieľov programu Artemis je vytvoriť trvalú posádku astronautov mimo obežnej dráhy našej planéty.
Komentáre