BezpečnosťNávody

Máte svoj smartfón zabezpečený? Pozrite sa na tipy, ktoré by ste určite nemali prehliadať!

Pri používaní vášho zariadenia dávajte pozor, aby ste sa nestali terčom útočníkov. Takto jednoducho svoj smartfón zabezpečíte.

Bezpečnosť našich technológií by mala byť na prvom mieste. Na internete určite nájdete množstvo rôznych návodov, ako sa vyhnúť a zabezpečiť proti rôznym útokom a rovnako ako si dať pozor na podozrivé weby či emaily. Vo všeobecnosti by ste však mali nasledovať niekoľko tipov, ako svoj smartfón zabezpečiť a nevystaviť sa nebezpečenstvu. Poznáte však všetky tipy k tomu, aby ste sa vo svete technológií pohybovali bezpečne? Ak nie, nižšie vám prezradíme niekoľko tipov k tomu, aby sa vám vo svete technológií nič nestalo a mohli ste sa pohybovať v bezpečí. Tieto kroky vám zaberú len pár minút, no ušetria vám veľké starosti. Tieto tipy nám odprezentoval portál dataprot.net.

Jednoduchými krokmi zabezpečte váš smartfón

Možno sa vám tieto tipy budú zdať triviálne a všeobecne známe. Čudovali by ste sa však, na koľko vecí zabúdame pri používaní nášho smartfónu. Jednou z takých vecí je napríklad uzamykanie displeja nášho smartfónu, ktorý si len tak položíme na stôl. Ak ho necháme odomknutý alebo bez akéhokoľvek hesla, náš smartfón sa môže stať terčom pre zlodejov či tiež ľudí, ktorí by mohli odcudziť naše údaje v zariadení. Ideálnou formou ochrany je biometrická autentifikácia, ktorú je možné len ťažko oklamať.

Rovnako by sme mali náš smartfón pravidelne aktualizovať. Aktuálne verzie systému sú menej náchylné na rôzne útoky, ktoré by teoreticky mohli prebrať údaje z nášho smartfónu, prípadne náš smartfón znefunkčniť, čo by sa nám určite nepáčilo. Tiež by sme si do zariadenia nemali ukladať ani svoje informácie či heslá. Internetové prehliadače nám síce ponúknu, aby sme si uložili heslá či údaje o platbe na bezpečné miesto. Nie vždy však ide o bezpečné miesto, ktoré by dokázalo ochrániť úplne všetko.

Dávajme si pozor aj na svoje heslá

Ak chceme náš smartfón a údaje v ňom ochrániť, mali by sme myslieť na to, aké heslá využívame. Silné heslá sa prelomujú oveľa ťažšie a ideálne je do hesla primiešať aj nejaké číslice a špeciálne znaky. Rozhodne nevyužívajte ako heslo svoje meno či dátum narodenia, ktoré patria medzi prvé pokusy pri prelamovaní ochrany smartfónu. Rovnako si voľte rozličné heslá na rôzne miesta a nepoužívajte jedno heslo pre všetky služby, sociálne siete a tiež aj svoj smartfón.

Rovnako nezabúdajte na funkciu dvojfaktorovej autentifikácie, ktorá vám môže pomôcť ochrániť vaše účty v rôznych službách. Prípadne vám odporúčame využívať správcu hesiel v prehliadači Chrome, ktorý dokáže sám generovať náročné heslá, ktoré sa vám budú automaticky vpisovať pri prihlasovaní sa do účtov. Nepotrebuje si tak ani pamäť heslá do jednotlivých služieb.

Ďalšie tipy pre ochranu smartfónu

Známou informáciou je aj tip pre inštaláciu aplikácií len z overených zdrojov. Ak si inštalujeme aplikácie len z oficiálnych obchodov, máme zaručenú istotu nejakej kontroly aplikácie, aj keď nie vždy musí byť aplikácia úplne bezpečná. K tomu nám poslúži aj antivírus v smartfóne, ktorý nie je súčasťou systému Android. Preto by sme sa zrejme mali poobzrieť aspoň po nejakom overenom antivíruse, ktorý bude tvoriť ochranu náśho zariadenia.

Nebezpečenstvo vedia vytvoriť aj verejné siete WiFi, ktoré nemajú žiadnu ochranu. Ak to teda nie je úplne nutné, zvoľte radšej pripojenie prostredníctvom mobilných dát. Siete WiFi bez zabezpečenia nie sú vhodnou voľbou pre pripájanie sa k internetu a ak už aj musíte, odporúčame vám využiť VPN službu. Ďalším skvelým tipom pre zabezpečenie nášho smartfónu je aj možnosť vyhľadať naše zariadenie, ktorú by sme si pri kúpe smartfónu mali aktivovať. V prípade krádeže tak vieme smartfón jednoducho lokalizovať, prípadne zmazať naše údaje na diaľku, aby s nimi nikto nemohol pracovať.

Dodržiavate všetky tieto tipy pre ochranu vášho smartfónu? A máte aj nejaké ďalšie tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close