Máte pomalý smartfón? Prestaňte robiť tieto chyby a váš smartfón sa vám odvďačí!

Je váš smartfón pomalý? Vyhnite sa týmto chybám a zlozvykom a pocítite, ako váš smartfón zrýchli a zároveň vydrží viac na jedno nabitie!

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Po vybalení smartfónu z krabice sme všetci nadšení. Nablýskaná novinka, ktorej rýchlosť ani nestíhame zachytiť. No časom sa tento status mení. Môžu za to rôzne faktory.

Samozrejmosťou je opotrebovanie komponentov, no jedným z faktorov môžu byť aj užívateľské chyby a zlozvyky pri používaní smartfónu. Dnes sa preto pozrieme na tie najviac vyskytujúce sa. Na chyby upozornil web makeuseof.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľké množstvo aplikácií

Toto je jedna z najčastejších chýb. Veľakrát sa stane, že si stiahnete aplikáciu, použijete ju raz a následne na ňu zabudnete, pretože ju nevyužívate denne. No ona je stále tam a zaberá miesto v pamäti.

Preto vám určite odporúčame otvoriť Nastavenia a nájsť zoznam aplikácií, kde viete nepotrebné aplikácie vymazať. Niektoré smartfóny dokonca ponúkajú zoznam aplikácií, ktoré sa veľmi nevyužívajú, ale ani klasickým prejdením všetkých aplikácií nič nepokazíte.

Ďalšou radou je vymazanie aplikácií, ku ktorým máte prístup aj cez web, ako napríklad Youtube či Facebook.

Používanie náročných aplikácií

Všetky aplikácie nie sú rovnaké. Niektoré využívajú komponenty naplno a iné len okrajovo. Nie je žiadnym prekvapením, že v rebríčku najnáročnejších aplikácií sú hry. No hneď za nimi sa nachádzajú aplikácie ako Facebook či Snapchat.

Pri hrách okrem ich odinštalovania nie je žiadne iné riešenie. No pri takom Facebooku áno. Mnoho aplikácií podobných Facebooku má aj svoju Lite verziu, ktorá zaberá podstatne menšie miesto na disku a taktiež je oveľa menej náročná na komponenty. Preto Lite verzie aplikácií určite zvážte.

Zastaralé verzie aplikácií

S každým novým updatom prichádza aj zlepšená optimalizácia aplikácie. Mnoho z nás má ale kvôli otravným updatom automatické aktualizácie vypnuté. Ich zapnutie už necháme na vás, no určite odporúčame kontrolovať aktualizácie aplikácií, ktoré využívate najviac.

Google Play_obchod s aplikaciami
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister)

Zoznam aplikácií nájdete v Obchode Play, kedy kliknutím na svoju profilovú fotku otvoríte ponuku, v ktorej nájdete sekciu Správa aplikácií a zariadení. Po prekliknutí na kartu správa uvidíte zoznam všetkým aplikácií stiahnutých z Obchodu Play a aj možnosť ich aktualizácie.

Málo úložného priestoru

Starostlivosť o úložný priestor vo vašom smartfóne je nesmierne dôležité. Aplikácie a systém potrebujú voľné úložisko aj pre ukladanie dočasných súborov, ktoré potrebujú k správnemu fungovaniu. Ak je toto úložisko plné, spomalí sa tým aj rýchlosť vášho zariadenia.

Preto v Nastaveniach nájdite Úložisko a zistite, ktoré položky zaberajú vo vašej pamäti najviac miesta. Často to sú napríklad fotkyvideá, ktoré odporúčame zálohovať napríklad na Google Disk.

Neusporiadaná domovská obrazovka

Aj pohyb po domovskej obrazovke môže byť pomalý. Obzvlášť ak na nej máte mnoho widgetov, poprípade aj nejaké živé pozadie. Odporúčame domovskú obrazovku nechať čistejšiu a prehľadnejšiu a živé pozadie nahradiť statickým.

Xiaomi widgety
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Nepravidelný reštart smartfónu

Svoj počítač zrejme pravidelne vypínate a zapínate. No so smartfónom to tak zväčša nie je. Pri vypnutí a opätovnom zapnutí sa vymaže medzipamäť, do ktorej si zariadenie ukladá rôzne veci. Preto občasný reštart smartfónu môže taktiež pomôcť k jeho zrýchleniu.

„Samozrejme, tieto aplikácie, ktoré otvárame, sú neskôr zatváranými. V skutočnosti však potom, ako ich zatvoríme, tak nie sú úplne zatvorené. Zvyšky týchto aplikácií, sú stále uloženými v dočasnej pamäti, čím dochádza k postupnému zahlcovaniu pamäte. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú naše zariadenia plynúcim časom, ako ich používame, pomalšími.“ písali sme nedávno v článku, kde sme vysvetľovali, prečo je potrebné pravidelne reštartovať smartfón.

Využívanie aplikácií na vypnutie procesov

Tieto aplikácie boli svojho času veľmi populárne, pretože hlásali zrýchlenie smartfónu tým, že vypnú rôzne procesy. Nie je to ale tak celkom pravda. Často sú tieto aplikácie veľmi agresívne a vypínajú aplikácie, ktoré sú nevyhnutné k správnemu chodu systému.

Preto potom dochádza len k ich reštartu, čo zas stojí istú energiu a výkon a to v celkovom súčte len viac spomalí váš smartfón. Použitie týchto aplikácií preto rázne neodporúčame.

Podobné to je aj v prípade, ak dané procesy vypínate manuálne. Chod niektorých aplikácií je nevyhnutný a preto ich manuálnym vypnutím nedocielite zrýchlenie vášho systému, ale presný opak.

Ak sa budete vyvarovať týchto chýb, váš smartfón by mal zaznamenať zrýchlenie, prípadne aj predĺženú výdrž na jedno nabitie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre