Mali by sa zdaňovať roboty, ktoré zoberú ľudom prácu?

Súčasná situácia čoraz viac otvára „uzavretú“ tému okolo zdaňovania robotizácie a atomizácie práce, hoci pri pohľade do minulosti, technológie vždy priniesli viac benefitov, ako negatív.

Robotizacia
Zdroj: Pixabay.com (Gerat), úprava: Vosveteit.sk

Aktuálna prebiehajúca pandémia mení svet naokolo nás vo viacerých oblastiach života. Jednou z nich je aj práca, s ktorou sa spája automatizácia, či robotizácia prace. Bezpochyby posledných 12 mesiacov zintenzívnilo proces automatizácie a digitalizácie mnohých pracovných činností. Mnohí však tieto procesy vidia ako ničenie pracovných pozícií, na ktorých  pracujú ľudia. Je tomu však skutočne tak, alebo ide o ďalší krok v evolúcii ľudstva?  Téme sa venuje portál cybernews.com.

Pri pohľade do minulosti, nie je to po prvýkrát, kedy technológie nahrádzajú ľudskú pracovní silu. Už začiatkom minulého storočia, sa museli ľudia vysporiadať s nástupom nových technológií a automatizácie. Napríklad, v oblasti automobilov jedným z najväčších inovátorov, ktorý zmenil to, ako dnes vyzerá automobilový priemysel, bol Henry Ford, ktorý povedal: 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keby som sa ľudí opýtal, čo chcú, boli by povedali rýchlejšie kone.“ 

Robotizácia prináša „obeta“, ale…

Aj keď pri pohľade do minulosti to vyzerá ako vzrušujúca doba, tak netreba zabúdať na to, že na nové technológie, ktoré „vytlačili“ mnohých ľudí z pracovných miest, museli najviac reagovať zamestnanci, ktorí stratili robotu. Tí sa totiž museli neustále prispôsobovať novým technológiám a meniacim sa podmienkam na pracovnom trhu. 

V druhej polovici minulého storočia, „kto zmenil pravidlá hry“, boli počítače, ktoré zmenili to, ako dnes pracujeme. Išlo opäť o technologickú revolúciu, ktorá mala potenciál ohroziť milióny pracovaných miest. Predpokladalo sa, že pisárov, poštárov, administratívnych pracovníkov a podobne, jednoducho nahradia e-maily, bankomaty, a ďalšie automatizované procesy. Opak bol však pravdou. V skutočnosti nastala doba, ktorá skokovo zvýšila produktivitu ľudí, vďaka čomu môžeme do dnešných dní ťažiť z jedného z najrýchlejších technologických posunov, aké kedy ľudstvo vo svojej histórii zažilo. Všetky tieto technologické novinky viedli k vytvoreniu nových pracovných príležitosti. 

Dobrým príkladom sú pracovné pozície, ako dátový analytik, SEO analytik, architekt Cloudu, manažér sociálnych sietí, návrhár mobilných aplikácií, vývojár a podobne, o ktorých sme 20 rokov dozadu ani nechyrovali. Rovnako treba dodať, že ide o pracované pozície, ktoré majú výrazne vyššiu pridanú hodnotu, ako pracovné pozície, ktoré v minulosti zanikli. Inými slovami, človek sa menej fyzicky narobí, pričom za svoju prácu dostane väčšiu odmenu. Rovnako však treba dodať, že so zmenou pracovnej náplne, išli ruka v ruke aj vedomosti, ktoré museli byť obšírnejšie. Dejiny nás naučili, že nové technológie so sebou prinášajú viac príležitostí, a nie ich úbytok. Druhým dychom však treba povedať, že určite existuje časť ľudí, ktorá sa jednoducho nedokáže tak rýchlo adaptovať na meniace sa podmienky. Bohužiaľ, to je daň za pokrok. Nehovor viac o tom, že súčasný progres vo vývoji technológií je dnes oveľa rýchlejším, ako tomu bolo v minulosti, a to môže vyvolávať obavy v mnohých z nás. 

Automatizácia vytvára viac príležitosti, ako ich berie 

Podľa odhadov WEF (Svetové ekonomické fórum), automatizácia procesov v priebehu najbližších rokov nahradí 85-miliónov pracovných miest. Stať by sa tak malo už do roku 2025. Dobrou správou však je, že vzniknúť by ich malo 97-miliónov. Avšak aj tu treba brať do úvahy, že ľudia čo prídu o robotu, tak automaticky nebudú schopnými nastúpiť na novo vytvorené pracovné pozície. Nebudú mať na to jednoducho dostatok zručností. Preto je dôležité, ako budú prebiehať rôzne rekvalifikačné kurzy. Rovnako však treba dodať, že to neznamená, že zo dňa na deň vznikne „armáda“ nezamestnaných ľudí. Dôvodom je, že dôjde k postupnej fluktuácii zamestnancov. To znamená, že tí, čo budú mať na to vhodné predpoklady, tak sa im otvoria nové príležitosti a zároveň tým, ktorí nebudú mať dostatok zručností, tak sa otvoria dvere na iné pracovné pozície, ktoré zostanú po tých, ktorí našli novú prácu. Rovnako treba povedať, že tento proces bude prebiehať dlhšie časové obdobie, a nenastane zo dňa na deň. 

„Zabezpečenie toho, aby nikto nezostal v úzadí, si bude vyžadovať dramatický program rekvalifikácie, ktorý pomôže vysídleným pracovníkom zabezpečiť nové pozície v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia, automatizácie procesov a dátovej vedy.“ 

Len pre zaujímavosť, Slovensko v roku 2018 patrilo ku krajinám s najväčším pomerom robotov ku zamestnancom. Na 10-tisíc zamestnancov, pripadalo 165-robotov. Svetový priemer v tom čase bol 10-tisíc zamestnancov na 99 robotov.

Mal by robot, ktorý vám vezme prácu, platiť dane?

So zaujímavou myšlienkou prišiel Bill Gates a to ešte v roku 2017. Ten navrhol, aby existovala akási „daň za automatizáciu“. Môžete si pod tým predstaviť procesy vo veľkých spoločnostiach, ktoré prechádzajú na masovú automatizáciu, aby platili poplatky, ktoré by boli následne využité na pomoc pri financovaní pracovných miest, kde sú ľudia aj naďalej potrební.  

Hoci Európsky parlament tento koncept rýchlo odmietol, tak politická klíma hlavne z dôvodu aktuálnej pandémia, sa výrazne líši v porovnaní s názormi spred pár rokov. V súčasnosti sa čoraz viac spomína téma prípadného zdanenia masovej automatizácie a robotizácie.

„Mnohí tvrdia, že musíme nájsť spôsob, ako dočasne spomaliť rýchlosť automatizácie, aby sme mohli pripraviť spoločnosť na spoluprácu so strojmi, a nie proti nim konkurovať.“ 

Za týmito otvárajúcimi myšlienkami, sa schováva aj to, že sa zdaňuje práca ľudí, a nie robotov. Čo môže byť v súčasnej situácii problémom. 

V každom prípade, robotizácia pri pohľade do minulosti priniesla vždy viac benefitov, ako negatív. Druhým dychom však treba dodať, že nikdy ako ľudstvo pri prechode priemyselnou revolúciou, sme neboli v situácii ako dnes. Čo si myslíte o robotizácii vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre