SpravodajstvoVeda a výskum

Rover Perseverance zachytil haváriu pristávacieho modulu

Nie je dôvod na paniku, ide o rutinnú časť pristávacieho manévra.

Pristávací modul „Sky Crane,“ ktorý zniesol na povrch Marsu rover Perseverance, minulý týždeň havaroval. Dobrou správou je, že rover zachytil fotografie, píše portál Space.

Pristávací modul bol posledným krokom počas „siedmich minút strachu.“ Ide o časový úsek, v ktorom musí misia sama prejsť tenkou atmosférou Marsu, spomaliť a dosadnúť na povrchu. V poslednom úseku sa zapália rakety na pristávacom moduly, ktorý sa vznáša niekoľko metrov nad povrchom. Následne sa rover pomaly spustí na povrch pomocou káblov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď je dosadnutie rovera na povrch úspešné, pristávací modul vzlietne a havaruje o niekoľko kilometrov ďalej, kde nemá šancu ohroziť rover. Presne to sa odohralo aj pri pristávaní misie Perseverance  a rover túto udalosť okamžite zachytil na kameru.

„Chvíľa rešpektu pre pristávací modul. Do dvoch minút po tom, ako ma bezpečne dostal na povrch Marsu, som zachytil dym, na jednej z mojich kamier. Dym pochádzal z miesta, kde pristávací modul úmyselne havaroval, aby ma ochránil a aby ochránil vedeckú integritu môjho pristávacieho miesta,“ píše sa na Twitterovom účte NASA’s Perseverance Mars Rover.

Dramatické pristátie

Z pristávania na povrchu Marsu NASA zverejnila aj video. Na ňom môžete vidieť ako sa misia blíži k povrchu planéty, ako sa vypúšťajú padáky a aj moment, kedy sa kolesá roveru po prvýkrát dotkli marťanskej pôdy. Lenže pristávajúcu misiu zachytili aj iné inštrumenty, ktoré sa nachádzali na Marse. Príkladom je špeciálna kamera HiRISE, ktorá sa nachádza na sonde Mars Reconnaissance Orbiter. Tá je na obežnej dráhe Marsu už od roku 2006.

Na Marse bude sonda Perseverance hľadať stopy dávneho života, ale aj zbierať vzorky, ktoré sa následne ďalšia misia pokúsi zobrať a dopraviť na Zem. Momentálne vedci kontrolujú všetky vedecké nástroje, no už nám stihol rover priniesť niekoľko záberov, ale aj prvú zvukovú nahrávku z inej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close