SpravodajstvoVeda a výskum

Ľudia so sklonmi k extrémizmu si nedokážu poradiť so zložitými úlohami: Tvrdí to nová štúdia

V najdetailnejšej štúdii na podobnú tému vedci našli základné črty ľudí s extrémistickými sklonmi.

Extrémizmus každého druhu môže byť nebezpečný. Jedinci sa môžu v určitých prípadoch obrátiť na násilie, aby dokázali všetkým naokolo svoju pravdu. Bol to práve extrémizmus, ktorý prispel k nespočetnému množstvu tragédií, píše portál IFLScience.

Výskumníci z University of Cambridge však tvrdia, že prišli na to, čo môže stáť za extrémistickým správaním. Ich štúdia dokázala, že viacero extrémistov si nedokáže až tak dobre poradiť so zložitými mentálnymi úlohami. Vedci zároveň tvrdia, že kognitívny test by mohol ukázať ľudí, ktorí majú sklony k radikálnemu správaniu. Vedci počas testov študovali 334 amerických občanov v najdetailnejšom výskume, aký bol na túto tému vykonaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Test sa skladal z osobnostného testu, ktorý zistil osobnostné črty testovaného a nasledoval kognitívny test, ktorý zistil ich schopnosť poradiť si s rôznymi logickými úlohami. Výsledky poukázali na to, že ľudia, ktorí zaškrtli politické, náboženské, nacionálne, či dogmatické presvedčenia, zdieľali podobné psychologické stopy. Vedci si myslia, že ich výkon v kognitívnych úlohách bol priamo ovplyvnený ich ideológiami.

Vnímanie extrémisticky založených ľudí

Príkladom sú ľudia s veľkou mierou konzervatizmu a nacionalizmu. Tí v kognitívnom teste volili opatrnejší prístup a výsledky poukazujú na to, že nemajú až tak rozvinuté strategické spracovanie informácií. Inými slovami, štúdia poukazuje na to, že títo ľudia môžu mať problém s komplexnejšími úlohami. Účastníci so sklonmi k dogmatizmu zas boli viac impulzívny a dôkazy zbierali pomenej. To vysvetľuje, prečo takýto ľudia neustúpia od svojich ideológií.

Skupina ľudí, ktorá sa kvôli svojim extrémistickým presvedčeniam uchýli k násiliu dopadla najhoršie. Zlé výsledky výskum zaznamenal v niekoľkých kategóriách. Takýto jedinci preferujú impulzívnosť nad stratégiou a majú horšie fungovanie pamäte. Vedci však nedokázali povedať, či sa ľudia s horšími funkciami narodia, a preto sú náchylnejší k extrémistickým teóriám, alebo sú zhoršené funkcie výsledkom ich presvedčení. Vedci ale dúfajú, že im tieto výsledky pomôžu lepšie pochopiť ľudí, so sklonmi k extrémizmu a v budúcnosti ich previesť na lepšiu cestu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close