Je náš vesmír fraktál? Čo to vlastne znamená?

Fraktály sú špecifické, neustále sa opakujúce tvary, radí sa medzi ne aj náš vesmír?

Fraktál
Zdroj: pixabay.com(189748)

Kozmológovia sa už niekoľko desaťročí zamýšľali nad tým, či je vesmír fraktál, píše portál Space. Fraktál je jedinečný druh štruktúry, ktorý vyzerá rovnako bez ohľadu na to, v akej mierke sa na ňu pozeráme.

Fraktály sú štruktúry, ktoré boli študované matematikmi už dlhú dobu. Doteraz nebola stanovená presná definícia toho, čo fraktály vlastne sú, no zjednodušene povedané, sú to vzorce, ktoré sa pravidelne opakujú, či už objekt oddialite, alebo priblížite. Ak sa pozriete bližšie na snehovú vločku, nájdete ďalšie snehové vločky. Fraktály možno nájsť všade okolo nás a matematik Benoit Mandelbrot priniesol otázku, či aj vesmír samotný je fraktálom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zamýšľal sa nad tým, že ak by sme mali dostatočne vyspelé vedecké nástroje, dokázali by sme objaviť kozmické siete, ktoré sa nachádzajú vo väčších kozmických sieťach a takto by to pokračovalo až donekonečna. Na počiatku kozmológie to bola zaujímavá teória, ktorá čoraz častejšie podliehala testom.

S pokrokom v oblasti vedy bola objavená kozmická sieť, astronómovia sa dozvedeli viac o veľkom tresku a dokázali vysvetliť existenciu nepredstaviteľne obrovských štruktúr, ktoré môžeme vo vesmíre nájsť. Skutočný test fraktálovej teórie prišiel len nedávno, s obrovskými projektmi, ako napríklad Sloan Digital Sky Survey, ktorý zmapoval milióny galaxií. Astronómovia zároveň získali predstavu o kozmickej sieti v obrovskom merítku.

Vesmír v obrovskom merítku

Ak by fraktálová teória bola pravdivá, vedci by dokázali vidieť kozmickú sieť, ktorá je ukotvená vo vnútri oveľa väčšej kozmickej siete. Ak však pravdivá nie je, v istom bode kozmická sieť prestane byť kozmickou sieťou a začne vyzerať ako kus vesmíru, ktorý sa ničím nelíši od iného kusu vesmíru.

Tomu sa hovorí homogénnosť vesmíru a v tomto prípade by sme museli cestovať do vzdialenosti 300-miliónov svetelných rokov, aby sa nám vesmír javil homogénne. Vedci prišli na to, že vesmír určite fraktál nie je, napriek tomu má časti, ktoré sa na fraktál podobajú. Napríklad zhluky temnej hmoty, v ktorých sa nachádzajú galaxie a skupiny galaxií obsahujú menšie zhluky temnej hmoty a tie zas ešte menšie zhluky temnej hmoty.

Zaujímavosťou je, že vo vesmíre existujú zdanlivo prázdne miesta, ktoré sa nazývajú prázdnoty. Tie sú v skutočnosti domovom pre trpasličie galaxie. Tie sú príliš tmavé na to, aby sme ich mohli pozorovať. Trpasličie galaxie sú usporiadané tak, že tvoria vlastnú kozmickú sieť. Ak sa aj v tejto štruktúre nachádza prázdne miesto, v ňom sa bude tiež nachádzať podobná štruktúra.

Teória Mandelbrota nie je správna, no napriek tomu možno fraktály nájsť všade okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre