Je možné, aby biometrické technológie nahradili tradičné heslá?

Rozpoznanie tváre, či skenovanie odtlačkov prstov, sú užitočné technológie, no zatiaľ majú svoje muchy.

Sú biometrické technológe budúcnosť?
Zdroj: YouTube(Seeker)

Pred niekoľkými rokmi sme ani len nesnívali o čítačkách odtlačkov prstov a technológii rozpoznania tváre. Dnes tieto vymoženosti nájdeme vo veľkom množstve zariadení. Otázkou ale ostáva, či ide len o pôsobivé „vychytávky“ alebo majú tieto technológie aj reálnu budúcnosť?

Snímanie odtlačkov, alebo rozpoznanie tváre majú na starosti takzvané biometrické technológie. Tie dokážu rozlíšiť správneho používateľa zariadenia na základe biológie, píše portál MakeUseOf. Už dnes môžete tieto technológie použiť na to, aby ste rýchlejšie odomkli smartfón, bez potreby zadania hesla, alebo nakreslenia kódu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku sme sa stretli s čítačkou odtlačkov prstov, no dnes už vidíme aj technológie Face ID, ktoré rozpoznajú tvár užívateľa, alebo rozpoznanie prostredníctvom hlasu. Je ale možné, aby biometria nahradila tradičné heslá?

Ako bude vyzerať budúcnosť?

Biometrické technológie sú pohodlnejšie. Je oveľa jednoduchšie ukázať tvár na kameru, alebo povedať príkaz, ako zadávať heslo, či kresliť vzorec. Ďalšiu výhodu týchto vymožeností ocenia hlavne tí, ktorí radi zabúdajú heslá. Biometrické technológie sa totiž nespoliehajú na vašu pamäť, ale na odomknutie zariadenia využívajú vaše telo.

Predpokladá sa, že v budúcnosti bude biometria štandardom, no aj tak úplne nenahradí tradičné spôsoby zabezpečenia. Už dnes máme relatívne presné technológie, no aj tie majú kopu nedostatkov. Čítačka odtlačkov, alebo tváre je super, ak sa používa v kombinácii s tradičným heslom, alebo kódom.

S biometrickými spôsobmi odomykania smartfónu sa objavujú aj bezpečnostné riziká. Spočiatku sa žartovalo o tom, že ak sa odfotíte na sociálnu sieť, alebo používate appky na úpravu fotiek, tak svoje údaje posielate niekomu inému.

Ak by sa v budúcnosti rozmohla technológia rozpoznania tváre, tento vtip by sa mohol stať skutočnosťou. Údaje, ktoré biometrické senzory využívajú musia byť niekde uložené, buď na vašom zariadení, alebo na cloudovom úložisku.

Dobrou správou je, že sú vaše biometrické údaje dobre šifrované. To znamená, že dostať sa ku nim je naozaj zložité, no už sa to párkrát podarilo.

Snímanie odtlačkov prstov, skenovanie tváre, či hlasu, sú technológie, ktoré v súčasnom stave nie sú ešte 100% vyladené. Napriek tomu sú efektívnejšie ako tradičné heslá. Dostať sa k vášmu heslu nie je pre šikovného hackera vôbec žiadny problém. Aj keď existujú rôzne metódy, ako si vytvoriť naozaj silné heslo, existujú programy, ktoré ho dokážu prelomiť.

Preto sa biometrické technológie považujú za skvelú ďalšiu vrstvu v zabezpečení vášho zariadenia. Napriek tomu nie sú bezchybné a aspoň zatiaľ treba aj ďalší spôsob, ako si zariadenie dokážete odomknúť. Rozpoznanie tváre totiž prestáva fungovať, ak máte v obchode rúško a odtlačok prsta vám bude v prípade zlomenej ruky na nič. Zároveň môže dôjsť k poškodeniu senzorov, no a tak je dobré mať, aspoň nateraz, aj tradičné heslo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre