Gigantická vesmírna kolízia pripravila jednu z planét o atmosféru

Čo sa udialo v mladej sústave, 95 svetelných rokov od nás?

Kolízia dvoch planét pripravila jednu z nich o atmosféru
Zdroj: YouTube (osama Abd Elmohsen)

Keď vzniká planetárna sústava, ide o násilný proces. Na začiatku je protoplanetárny disk, horúci prstenec plynu a prachu, obiehajúci okolo mladej hviezdy. V ňom sa zrážajú drobné čiastočky dokopy, kým nevznikne zárodok planéty a ten potom gravitáciou nabaľuje čoraz viac hmoty.

Ani to však nie je koniec, píše portál Science Alert. Aj zárodky planét sa pohybujú hore-dole a zrážajú sa medzi sebou. Jednu takúto zrážku sa podarilo zachytiť astronómom z inštitútu MIT. Odohrala sa v mladej sústave, 95 svetelných rokov od Zeme. Podľa dostupných údajov mala byť zrážka medzi dvoma mladými planétami tak silná, že jednu z nich pripravila o atmosféru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po prvýkrát sa nám podarilo pozorovať takúto situáciu. Atmosféra protoplanéty bola následkom nárazu doslova vyhladená,“ tvrdí astronómka Tajana Schneiderman z MIT.

Schneiderman poukazuje na to, že každý s astronómov vyhľadáva stopy po podobných, gigantických zrážkach, no ide o pomerne vzácny fenomén. Tentokrát sa im to ale podarilo a získali lepšiu predstavu o tom, čo sa počas kolízie takéhoto druhu deje.

Proces planetárnej formácie je zložité popísať, pretože nie každý deň sa vedcom podarí nájsť sústavu v počiatočných štádiách. Všetko, čo o vzniku nových planét vieme, sme sa dozvedeli štúdiom našej, už plne formovanej sústavy, a iných sústav, v rôznych štádiách života.

Divoké obdobie

Nie každá planéta, ktorá vznikne z protoplanetárneho disku, dokáže prežiť. Vedecky uznané teórie tvrdia, že aj v našej Slnečnej sústave existovala podobná planéta. Tá bola veľká približne ako Mars. Nazývala sa Theia a v určitom bode sa zrazila so Zemou, vďaka čomu vznikol náš Mesiac.

Planéty totiž nevzniknú a neexistujú na jednom mieste. Predpokladá sa, že pri formovaní novej hviezdnej sústavy dochádza k migrácii planét. Planéty vzniknú na jednom mieste a postupom času sa dostanú na novú, poslednú, pozíciu.

Na základe týchto informácií preto astronómovia usudzujú, že kolízie planét, v počiatočných fázach vývoja sústavy, sú pomerne bežné.

Dve planéty sa so sebou zrazili aj v sústave HD 172555, aspoň to štúdie vedcov silno naznačujú. Keď túto sústavu po prvýkrát objavili, líšila sa svojou nezvyčajnou kompozíciou. V disku okolo hviezdy sa nachádzalo veľké množstvo kremíka a oxidu uhličitého. Vyčnieval prevažne oxid uhličitý, ktorý sa nachádzal veľmi blízko hviezdy a za normálnych okolností by bol tento plyn rozložený radiáciou hviezdy.

To sa ale nestalo a astronómovia chceli zistiť, prečo je to tak. Výsledky simulácií ukázali, že pred 200-tisíc rokmi muselo v sústave dôjsť k obrovskej zrážke. Tím vedcov predpokladá, že do planéty o veľkosti Zeme narazilo menšie teleso, rýchlosťou 10 km/s. Náraz bol tak silný, že pripravil planétu o jej atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre