ISS je v ťažkostiach: V ruskom module Zaria, sa objavili trhliny

Kozmonauti zatiaľ nie sú v priamom ohrození života.

ISS_trhliny v ruskom module
Zdroj: unsplash.com (NASA), Vosveteit

Medzinárodná vesmírna stanica, ISS, je aktuálne v ťažkostiach. Dôvodom je ruský modul Zaria (Úsvit), informuje TASR s odvolaním sa na agentúry DPA a RIA Novosti.

Trhliny v module Zaria

Ako informuje TASR, tak na niekoľkých miestach sa našli trhliny, uviedol riaditeľ ruského segmentu ISS Vladimir Soloviov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Niekoľko miest s nepriechodnými trhlinami sme našli v module Zaria,“

Ako takou útechou môže byť, že trhliny zatiaľ nespôsobujú únik vzduchu, či pokles tlaku v module. Samotné trhliny sú však výkričníkom, že treba konať, inak neskôr hrozia ďalšie a závažnejšie problémy.

Konštruktéri modulu sa domnievajú, že hoci dnes trhliny nepredstavujú akútne nebezpečenstvo, tak aj napriek tomu si myslia, že sa budú ďalej prehlbovať, až kým nedôjde k ich otvoreniu. Soloviov si myslí, že modul ako taký už nie je v stave, ako býval v minulosti pričom dodal, že nemožno už garantovať, že bude bezpečným aj po roku 2025.

Rovnako treba dodať, že s obdobnými problémami sa kozmonauti stretli už aj v minulosti. Ešte v októbri 2020, posádka objavila prvú trhlinu v module Zvezda. Trhlina bola dokonca natoľko závažnou, že z modulu unikal vzduch. Neskôr bola objavená ďalšia trhlina a to v marci tohto roka. Rovnako však treba dodať, že hoci došlo k opravám trhlín, tak aj napriek tomu, sa nepodarilo úplne zastaviť unikanie vzduchu, iba ho zmierniť. To je aj jeden z dôvodov, prečo kozmonauti aj naďalej pátrajú po ďalších trhlinách.

Rovnako treba v závere dodať, že Rusko sa rozhodlo z projektu ISS vycúvať. Dôvodom, prečo sa tak rozhodlo, podľa vyjadrení Roscosmos je, že infraštruktúra ISS je starnúcou a okrem toho, je potrebných čoraz viac prostriedkov na udržovanie stanice pri živote, tak zároveň, stanica sa stáva čoraz nebezpečnejšou pre kozmonautov. Objavujú sa však aj názory, že ide skôr o politické rozhodnutie.

Tak či onak treba dodať, že Rusko aktuálne vo vysokej miere spolupracuje s Čínou, s ktorou majú čoraz viac prepojené vesmírne programy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre