SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vesmír by mohol byť plný drobných čiernych dier: Hrozí zrážka so Zemou?

Aká je šanca, že by čierna diera vletela do našej sústavy a zrazila sa s našou planétou?

Predpokladá sa, že už v úplne prvých momentoch po veľkom tresku vznikli čierne diery, ktoré pretrvali až do dnešného dňa, píše portál Space. Podľa týchto teórií je vesmír plný drobných čiernych dier.

Tieto objekty sa nazývajú primordiálne čierne diery a ich existencia je momentálne len teoretická. Primordiálne čierne diery ale podľa teórií vznikali niekoľko zlomkov sekundy po veľkom tresku, v čase, keď vesmír vyzeral úplne inak, než ho poznáme dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa súčasných teórií čierna diera vzniká v posledných fázach života masívnej hviezdy. Keď jej dôjde palivo, zrúti sa do seba a vzniká čierna diera. Na počiatku vesmíru hviezdy ešte neexistovali, no napriek tomu mohli byť podmienky vhodné na to, aby došlo ku vzniku čiernych dier. Jediné, čo bolo treba – veľké množstvo energie v dostatočne malom objeme.

Na začiatku vesmíru takéto podmienky boli. Vesmír bol v tom čase exotickým miestom a ak sú predpoklady teoretických fyzikov správne, primordiálne čierne diery mohli vzniknúť len tak. Problémom je, že ak existuje nejaký proces, ktorý dokáže vytvoriť čierne diery len tak, nevytvorí ich len pár, no zaplaví nimi celý vesmír.

Niektorí vedci tvrdia, že primordiálne čierne diery by mohli vysvetliť aspoň časť temnej hmoty, záhadnej látky, ktorá tvorí 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Ak sa však vo vesmíre nachádzajú miliardy čiernych dier, čo sa s nimi stane? Tejto otázke sa venovala aj nedávno publikovaná štúdia.

Galaxia plná čiernych dier

V galaxiách sa môže nachádzať množstvo malých čiernych dier, no presný počet závisí na tom, koľko temnej hmoty by ste nimi chceli nahradiť. V každom prípade ale ide o vysoké číslo. Čierna diera s hmotnosťou bežného asteroidu by dokázala prekonať vzdialenosť medzi Jupiterom a Zemou len za niekoľko týždňov. Máme sa obávať toho, že sa s nami niekedy zrazí čierna diera?

Čo by sa v tomto prípade vlastne stalo? Takýto stret by sa skončil katastrofou. Primordiálna čierna diera by našou planétou prešla ako horúci nôž maslom. Každý, kto by prešiel cez horizont udalostí by zmizol a už sa nikdy nevrátil. V najlepšom prípade by čierna diera preletela naprieč našou planétou a zmizla do vesmíru. V tom horšom by sa usadila v našom jadre a pohltila celú planétu.

Šance, že sa niečo podobné stane, sú ale mizivé. Experti odhadujú, že čierne diery, cestujúce naprieč vesmírom sú príliš rýchle na to, aby ich gravitácia našej Zeme stiahla do jadra. Vo všeobecnosti sú kolízie s čiernymi dierami veľmi vzácna udalosť.

Vedci vytvorili simuláciu, kde galaxiu doslova zaplnili čiernymi dierami, no aj v takomto extrémnom prípade sa kolízia čiernej diery s iným objektom udiala len raz za miliardu rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close