SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vesmírny objekt, ktorý našli úplnou náhodou, ukazuje na výnimočný objav

Nachádza sa v našej galaxii skrytá populácia týchto zvláštnych objektov?

Hnedé trpaslíky nie sú ani hviezdou, ale ani planétou. Sú to objekty, ktorých hmotnosť nie je dostatočná na to, aby sa v ich jadrách začali jadrové reakcie, vďaka ktorým hviezdy žiaria, píše portál SciTech Daily.

Jedným z týchto objektov je aj WiSEA J15329.75-104303.3, ktorý má oveľa jednoduchšiu prezývku „The Accident“ (pozn. redakcie: Angl. nehoda). Hnedé trpaslíky sa ťažko charakterizujú, no astronómovia si mysleli, že majú dostatočne dobrú predstavu o ich charakteristikách, teda, až dokým neobjavili „nehodu“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

The Accident dostal svoju prezývku preto, lebo bol objavený úplnou náhodou. Prieskumom dlho unikal, pretože sa vôbec nepodobá na 2-tisíc hnedých trpaslíkov, ktoré boli doposiaľ objavené. Hnedé trpaslíky postupne chladnú a ich jas sa líši vo vlnových dĺžkach svetla. Tento konkrétny trpaslík bol v určitých vlnových dĺžkach veľmi tmavý, čo značilo, že je veľmi chladný a starý. V niektorých iných vlnových dĺžkach ale žiaril, čo značilo vyššie teploty.

„Ide o objekt, ktorý sa vymyká akýmkoľvek očakávaniam, ktoré sme mali,“ vyjadril sa Davy Kirkpatrick, astrofyzik z Caltech v Kalifornii.

Kirkpatrick naznačuje, že tento hnedý trpaslík môže byť od 10 do 13-miliárd rokov starý a je dvakrát starší, než ostatné hnedé trpaslíky, ktoré poznáme. Zároveň jeho vek naznačuje, že vznikal v období, kedy bola naša galaxia celkom iným miestom, než je dnes. Ak je to pravda, potom by sa mohlo v našom galaktickom susedstve nachádzať viac podobných objektov.

Jedinečný objekt

Po prvýkrát objavili hnedého trpaslíka pomocou prieskumu Near-Earth Object Wide-Field Infrared Survey Explorer (pozn. redakcie: NEOWISE), ktorý svoju misiu odštartoval v roku 2009. Pretože sú hnedé trpaslíky chladné objekty, vyžarujú prevažne v infračervenom spektre. 

The Accident si sám protirečí – na jednu stranu jeho vlastnosti naznačujú, že je veľmi starý, no vyššie teploty naznačujú, že by mohol byť mladší. Vedci potrebovali dodatočné informácie, ktoré by im pomohli záhadu vyriešiť. Skúsili ho pozorovať v ďalších infračervených vlnových dĺžkach, no na nich bol objekt takmer neviditeľný. To potvrdilo, že naozaj môže ísť o veľmi chladného hnedého trpaslíka. 

Následne sa pokúsili zistiť, či tmavosť tohto objektu nemôže byť spôsobená tým, že je objekt ďalej od Zeme, než sa predpokladalo. Pozorovania opäť potvrdili, že sa vedci nemýlili a objekt sa nachádza približne 50 svetelných rokov od Zeme.

Vedci si však uvedomili, že tento hnedý trpaslík sa pohybuje neuveriteľne rýchlo, až 800-tisíc km/h. To je podstatne rýchlejšie, než akýkoľvek iný hnedý trpaslík. Predpokladá sa, že sa pohyboval galaxiou pomerne dlhú dobu a po ceste sa stretával s masívnymi objektmi, ktoré ho postupne zrýchľovali.

Objekt The Accident je vesmírnym unikátom, no astronómovia veria, že tam vonku existuje viac zvláštnych hnedých trpaslíkov. Ak ich chcú objaviť, musia do budúcna zvážiť, akou formou budú po týchto objektoch pátrať. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close