iOS 14: Funkcie, pri ktorých sa Apple inšpiroval Androidom

Pozrite si výber funkcií, ktoré boli doposiaľ výhradou operačného systému Androidu

Android vs iOS
Zdroj: flickr.com (Tsahi Levent-Levi) (CC BY-SA 2.0)

Apple len pred niekoľkými dňami predstavil novú verziu operačného systému iOS 14, ktorá priniesla viacero dovtedy neznámych funkcií pre používateľov iPhone telefónov, ktoré boli doposiaľ dostupnými na konkurenčnej platforme Android. Inými slovami, pozrite si funkcie, pri ktorých sa Apple nechal inšpirovať Androidom.

Widgety na domácej obrazovke

Android fanúšikovia častokrát pri porovnaní platforiem argumentujú tým, že iOS nemá widgety. Nuž, tento argument už nebudú môcť použiť, dôvodom je, že táto funkcia je už dostupnou aj pre používateľov iPhone zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple_ios 14_widgety
Zdroj: Youtube (Apple)

Zároveň treba dodať, že Apple tieto miniaplikácie vybavil aj novou funkciou „Smart Stack“, ktorá ponúka widget, ktorý zobrazuje informácie z rôznych aplikácií.

Hlasový asistent vyvolaný z domovskej obrazovke

Ďalšia novinka, ktorú používatelia Androidu dobre poznajú, je hlasový asistent na domovskej obrazovke. S rovnakou funkciou prišiel aj Apple, pričom Siri je po novom možné vyvolať z rozhrania domovskej obrazovky, tak ako je to v prípade Google Asistenta.

iOS 14_vyvolanie hlasovej asistentky
Zdroj: Youtube (Apple)

Knižnica s aplikáciami

App drawer, resp.  knižnica s aplikáciami bola dlhé roky výsadou Android zariadení. Zatiaľ čo sa mnoho výrobcov snažilo napodobniť Apple, napríklad Xiaomi, ktoré dlhú dobu ponúkalo obdobné zobrazenie zoznamu s aplikáciami, tak tentokrát sa karta otočila a spoločnosť Apple  našla inšpiráciu u operačného systému Android.

iOS 14_knznica aplikacii
Zdroj: Youtube (Apple)

Obraz-v-obraze

Obraz-v-obraze je funkciou, s ktorou sa v prípade Androidu môžeme stretávať už celkom dlho. Ide o funkciu, kedy môžete zmenšiť okno aplikácie, napríklad prehrávaného videa do menšieho formátu, pričom pri opustení aplikácie nedôjde k vypnutiu prehrávania. Samotné video po tom môžete sledovať v plávajúcom okno nad ostatnými aplikáciami.

iOS 14_rezim obraz v obraze
Zdroj: Youtube (Apple)

Možnosť nastavenia predvolených aplikácií

Mnoho používateľov iOS zariadení sa dlhú dobu sťažovalo, že si nemôžu nastaviť iné aplikácie za predvolené v prípade, ak konkurujú aplikáciám spoločnosti Apple. Napríklad v prípade, ak ste mali nainštalovaný alternatívny prehliadač v iPhone zariadení ku Safari a bol zároveň aj Vami preferovaný, tak po kliknutí na odkaz v inej aplikácii, stránka sa Vám otvorila v prehliadači Safari. Týmto situáciám sa používatelia iPhone zariadení  príchodom iOS 14 budú môcť už vyhnúť.

Prekladač

Spoločnosť Google ponúka viacero excelentných služieb vrátane aplikácií. Jednou z nich je napríklad aj Google Prekladač. Ako už u názvu plynie, tak ide o aplikáciu schopnú predkladať nielen slová, ale aj celé vety, či hovorenú reč do Vami požadovaného jazyka. S obdobnou službou prichádza aj spoločnosť Apple, ktorá však zatiaľ ponúka vcelku obmedzený počet jazykov.

iOS 14_slovnik
Zdroj: Youtube (Apple)

Povolenia aplikácií v App Store

Android posledné roky usilovne pracuje na tom, aby bol transparentnejší a ponúkol používateľom viac informácií o tom, kto zbiera o nás dáta, aké dáta sú zbierané, ako aj to, ako sú využívané. Preto spoločnosť v minulosti napríklad v obchode Play zaviedla informačný panel, ktorý používateľov informuje o povoleniach, ktoré aplikácie žiadajú. K rovnakému kroku sa uchýlil aj Apple.

ios-14-app-store-povolenia
Zdroj: Apple

Kompletný prehľad noviniek, ktoré priniesol operačný systém iOS 14 si môžete pozrieť nižšie vo videu.

Zoznam podporovaných zariadení, ktoré dostanú iOS 14

Nižšie si môžete pozrieť oficiálny zoznam zariadení, ktoré dostanú aktualizáciu s iOS 14.

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s  Plus
 • iPhone SE (1st generation)
 • iPhone SE (2nd generation)
 • iPod touch (7th generation)

Via AndroidCentral.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre