BezpečnosťSpravodajstvo

Hackeri z Anonymous „rozoberajú“ Rusko: Pribúda jeden kybernetický útok za druhým!

Anonymous dáva zabrať ruským firmám a inštitúciám. Pribúda jeden kybernetický útok za druhým. Cieľom je ochromiť Putinov režim, aby nemohol viesť vojnu na Ukrajine

Hackeri zo skupiny Anonymous v posledných dňoch sú rozbehnutí ako nezastaviteľný vlak. V pondelok hackeri odštartovali jeden z najväčších hackerských maratónov vôbec, ktorého cieľom sú rôzne ruské inštitúcie, a to či už súkromné, tak aj verejné. Hackeri okrem iného zhodili aj viacero kanálov, prostredníctvom ktorých dochádza k šíreniu dezinformácií a ruskej propagandy.

Jedným z tých významnejších útokov je kybernetický útok na ruský YouTube. Ide konkrétne o stránku RuTube.com, ktorá do týchto chvíľ nefunguje. Anonymous hovoria, že vymazali nielen väčšinu dát zo serverov, ale aj zálohy v dôsledku čoho obnovenie stránky je náročnou úlohou. Otázkou stále zostáva, či sa prevádzkovateľovi webu vlastne podarí obnoviť videoserver. K hacknutiu stránky došlo v priebehu pondelka.

Hackerskej bunke CaucasNet group sa podarilo získať prístup do hliadkových robotov spoločnosti SMP Robotics. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o spoločnosť, ktorá prevádzkuje hliadkových robotov naprieč viacerými krajinami sveta. CaucasNet v súvislosti s oslavami 9. mája prostredníctvom robotov okrem iného prehrala hymnu Ukrajiny a Gruzínska.

Anonymous ďalej narúšajú aj riadny chod viacerých významných ruských inštitúcií. Jednou z nich je napríklad aj ruská SberBank, ktorej zhodili na krátko webovú stránku. Stalo sa tak len niekoľko hodín dozadu.

Do hľadáčika Anonymou sa dostali aj ďalšie firmy. Napríklad zo služby prístavných a železničných projektov spoločnosti JSC UMMC vydolovali 77,5-tisíc e-mailových správ. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o firmu, ktorá prevádzkuje dve najväčšie lodenice v Rusku.

Ďalšou firmou, ktorú Anonymous hackli, je McLanahan Russia. Ide o firmu, ktorá sa zaoberá ťažobnými zariadeniami a službami. Zo serverov McLanahan Russia vydolovali viac ako 300-tisíc e-mailových správ.

Hackerom sa dokonca podarilo nabúrať aj do niekoľkých ruských vojenských rádií.

Anonymous na sociálnych sieťach ďalej zverejnili aj necelé dve stovky MB dát z Ruského federálneho štatistického úradu. Stalo sa tak len dva dni dozadu.

Hackerská bunka Kelvinsecurity len niekoľko hodín dozadu zverejnila takmer 1,7 GB dát zo spoločnosti Comtron. Ide o firmu, ktorá realizuje infraštruktúrne projekty v telekomunikačnom priemysle, pracuje v oblasti inžinierskych a technických prostriedkov na ochranu priemyselných objektov, poskytuje zariadeniam napájanie a systémy klimatizácie.

Hackeri ďalej narušili aj riadny chod firmy Satellite Communications Company, čo je spoločnosť prevádzkujúca sieť satelitov, prostredníctvom ktorých distribuuje komunikačné a digitálne služby.

Pre tých, ktorí nevedia, tak hackeri z Anonymous krátko potom, ako Putin začal vojenskú inváziu na Ukrajine, oznámili, že pomôžu našim východným susedom na kybernetickom fronte s cieľom, aby dopomohli ochromiť Rusko viesť vojnu. Mimochodom, podľa nedávnej štúdie sa Rusko stalo najviac hackovanou krajinou na svete.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close