BezpečnosťSpravodajstvo

Dvaja novinári významného média v Rusku publikovali pravdu o vojne na Ukrajine. Teraz hľadajú právnikov a politický azyl

Dvaja ruskí novinári sa rozhodli, že už nebudú mlčať a šíriť dezinformácie. Publikovali správy o vojne na jednom z najväčších ruských spravodajských webov. Hľadajú si teraz politický azyl.

Málokto si vedel predstaviť, čo je to cenzúra internetu a médií v praxi. Rusko nám ale ukázalo, čo to znamená. Krátko potom, ako začali Rusi vojnu na Ukrajine, tak zakázali používať v médiách výrazy ako vojna, či invázia, ale aj písať správy o prebiehajúcej vojne s výnimkou správ, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

V dôsledku opatrení štátneho cenzorského úradu, Roskomnadzor, a sankcií plynúcich z porušenia nariadení, naprieč krajinou prestalo fungovať viacero média. Cenzorský úrad išiel ale ešte ďalej. Zablokoval obyvateľom krajiny prístup k sociálnym sieťam, ako je napríklad Facebook, či Instagram, a rovnako zablokoval aj viacero populárnych VPN služieb, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Inými slovami, úrady doslova ovládli mediálny priestor.

Spravodajský portál meduza.io nedávno analyzoval dokumenty, ktoré publikovali hackeri z Anonymous potom, ako hackli Roskomnadzor. Analýza odhalila, že Rusko aktívne nielenže monitoruje obsah na internete a v médiách, ktorý súvisí s politikou a spoločenským dianím, ale ho aj aktívne ovplyvňuje.

Redaktori sa rozhodli napísať pravdu o vojne na Ukrajine

Najnovšie Meduza dáva do pozornosti aktivitu dvoch redaktorov spravodajského portálu Lenta.ru, ktorý je jedným z najväčších médií v Rusku. Podľa platformy Similarweb.com, ide aktuálne o 17. najväčší web v krajine. Konkrétne upozorňuje na sériu článkov, ktoré publikovali. Ide približne o 20 príspevkov, ktoré opisujú situáciu na Ukrajine inak, ako je povolené. Názvy článkov, ktoré publikovali, boli napríklad:

  • Vladimir Putin sa zmenil na patetického a paranoidného diktátora;
  • Rusko opúšťa mŕtvoly vojakov na Ukrajine;
  • Ministerstvo obrany klamalo príbuzným ľudí, ktorí zahynuli na krížniku Moskva;
  • Putin rozpútal jednu z najkrvavejších vojen 21. storočia;
  • Ruská elita sa ukázala byť žalostne slabá;
  • Ruské úrady zakázali novinárom hovoriť čokoľvek negatívne;
  • Rusko úplne zničilo Mariupol;
  • Rusko hrozí zničením celého sveta;
  • Vo vojne je ľahšie skryť ekonomický neúspech. Putin musí ísť. Viedol nezmyselnú vojnu a vedie Rusko do zabudnutia.

a ďalšie.

Všetky tieto články okrem iného obsahovali aj disclaimer, v ktorom autori obsahu uviedli:

„Tento materiál nebol schválený, a prezidentská administratíva ich čoskoro stiahne. Inými slovami, urobte si snímku obrazovky ešte predtým, ako ich zmažú.“

Články krátko potom, ako boli publikované, tak boli z webu spravodajského portálu stiahnuté. Ale vďaka službe webarchive.org, si ich môžeme pozrieť. V jednom z článkov, ktoré boli zverejnené, autori hovoria, že dostali nariadené, že nemôžu používať niektoré negatívne frázy, ktoré sú povinní nahradiť pozitívnejšími výrazmi. Napríklad im bolo zakázané používať slovo „výbuch“, namiesto ktorého môžu písať explózia. Alebo im bolo zakázané používať slovné spojenie „pokles HDP“, namiesto ktorého majú používať „negatívny rast“.

Dvojica redaktorov už opustila Rusko

Za publikovaním článkov stoja dvaja redaktori a to konkrétne Egor Polyakov a Alexandra Miroshnikovová.

„V žiadnom prípade nešlo o „hackovanie“ – toto bolo rozhodnutie, ktoré sme s Alexandrou urobili pomerne dávno, no nepodarilo sa nám okamžite uskutočniť plán. V tejto chvíli nemôžem povedať, aký bol na to dôvod,“ povedal Polyakov.

Redaktori medzičasom stihli opustiť krajinu, píše Medúza, pričom im bol zároveň obmedzený prístup do administrácie spravodajského webu. Redaktori v súvislosti s článkami, ktoré publikovali, uviedli:

„Hľadáme prácu, právnikov a s najväčšou pravdepodobnosťou aj politický azyl! Nebojte sa! Nebuďte ticho! Bráňte sa! Nie ste sami – je nás veľa! Budúcnosť je naša! Do prdele s vojnou. Mier Ukrajine!“ uviedli novinári.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close