BezpečnosťSpravodajstvo

Hackeri ukradli Lukašenkov pas. Pozrite sa, čo s ním spravili!

Bieloruskí kyberpartizáni znova úradovali. Tentokrát ukradli pasy bieloruského prezidenta a ďalších vysokopostavených predstaviteľov.

Bielorusko je krajina, o ktorej je známe, že jej najvyšší predstavitelia sympatizujú s Ruskom a podporujú vojenský konflikt u našich východných susedov. Tak ako aj v Rusku, aj v Bielorusku sa samozrejme nájdu odporcovia režimu, ktorí proti nemu aktívne bojujú. Príkladom je hackerská skupina Cyber Partisans, ktorá už dlhšiu dobu robí vrásky na čele nielen bieloruským predstaviteľom. V minulosti sa im podarilo narušiť bieloruský železničný systém, čím v minulosti výrazne obmedzili presun ruskej techniky na Ukrajinu. Pri ich poslednom kúsku sa ale doslova vysmiali bieloruskému prezidentovi do tváre. Na informáciu upozornil web cybernews.com.

Získali pasy všetkých obyvateľov

Títo kybernetickí partizáni získali prístup k pasom všetkých obyvateľov Bieloruska. Tým znova poukázali na nízku úroveň zabezpečenia bieloruských úradov. Tieto pasy ale nemajú v úmysle zdieľať so svetom alebo za nich žiadať výkupné. V zozname ich totiž zaujímali iba niektoré mená. S pasmi bieloruského prezidenta Lukašenka a ďalších predstaviteľmi bieloruskej vlády majú ale hackeri pomerne zaujímavé plány. Chcú s nimi totiž preraziť v novodobom umení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pasy prezidenta Bieloruska a zvyšných predstaviteľov totiž premenia na nezameniteľný token (non-fungible token), ktorý skôr poznáme pod skratkou NFT. Tento druh umenia v posledných mesiacoch ovládol internet najmä v spojitosti s dôveryhodnosťou voči takýmto dielam. Tieto plány oznámila skupina na svojich účtoch na Twitteri a na Telegrame priamo v deň narodenín Lukašenka.

„Prvýkrát v histórii ľudstva #hacktivistický kolektív získal pasové údaje všetkých občanov krajiny. Teraz vám ponúkame možnosť stať sa súčasťou tejto histórie 😎. Získajte jedinečnú digitálnu verziu pasu #lukashenka ako NFT,“ píšu hackeri v príspevku nižšie.

Okrem údajov o Lukašenkovi zdieľali hackeri informácie aj o ďalších predstaviteľoch bieloruskej vlády, ako napríklad Lidii Yermoshinovej, Natalii Eismantovej či Ivanovi Tertelovi. Tieto pasy nahrali na portál OpenSea, čo je trh s NFT. Tieto pasy boli ale do 24 hodín stiahnuté a preto hľadajú aktivisti náhradu.

Kybernetická opozícia

Skupina Cyber Partisans určite neplánuje poľaviť v aktivitách proti Lukašenkovmu režimu. Okrem vyššie spomenutého narušenia železničnej siete sa na účet tejto skupiny pripisuje aj získanie histórie tiesňových volaní, či získanie prístupu k osobným údajom každého bieloruského občana. Hacknutá bola aj policajná databáza, ktorá skrývala zábery jednotlivých dôstojníkov ale aj odpočúvané hovory odporcov režimu.

Bieloruski kyberpartizani
Zdroj: Belarusian Cyber-Partisans, flickr.com (Number 10)

Okrem toho skupina vyjadrila podporu Ukrajine po invázii zo strany Ruska. Aj preto o tejto skupine v spojitosti s prekazením ruských a bieloruských aktivít ešte určite budeme počuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close