Čo je to NFT a ako funguje táto technológie? Ide o svetovú senzáciu, ktorá má však svoje chyby

NFT technológia urobila do sveta dieru minulý rok a vybudovala si naozaj zmiešané ohlasy.

NFT je spôsob, ako obchodovať s digitálnym obsahom
Zdroj: YouTube (T_PZ)

NFT urobilo dieru do sveta minulý rok a odvtedy si táto technológia vybudovala naozaj zmiešané ohlasy. Ak sa pohybujete vo svete kryptomien, určite ste si už stihli všimnúť, že ju ľudia buď milujú, alebo nenávidia. Lenže čo presne sa pod pojmom NFT, alebo Non-Fungible Token vlastne ukrýva?

Je to jedinečná technológia, pod ktorou možno zastrešiť všetok digitálny obsah. Je jedno, či ide o jednoduchý obrázok, pesničku, alebo dokonca video, všetko môže byť zaregistrované a overené na blockchaine. Blockchain je druh databázy, ktorá sa zdieľa medzi uzlami počítačovej siete. Hneď ako sa digitálny obsah v podobe NFT dostane na blockchain, každá transakcia sa stáva viditeľnou. Práve vďaka tomu je možné sledovať kto dané NFT kúpil, kto je jeho súčasným vlastníkom a ako sa pohybovala jeho cena.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto technológia sa teda stala jednoduchým spôsobom ako predávať a vlastniť digitálny obsah. Najväčší dopad zaznamenala práve v oblasti umenia, presnejšie sa stala užitočným nástrojom pre ľudí venujúcim sa digitálnemu umeniu. Pred príchodom NFT mali umelci problém predať svoje digitálne výtvory priamo, vysvetľuje portál ARTnews. Svoju tvorbu pridávali na sociálne siete, budovali si publikum a časom možno mohli začať predávať produkty s ich motívmi. Problém pre nich bol ale predať digitálny obraz priamo.

Hlavnou otázkou, ktorá aj dnes živí kontroverziu v tejto oblasti je: Prečo by som mal platiť za niečo, čo si môžem jedným, alebo dvoma kliknutiami uložiť? Táto otázka je veľmi dôležitá, pretože aj napriek rastúcej popularite NFT vám nič nebráni v tom, aby ste si digitálny obsah jednoducho uložili zadarmo. Trh s NFT mohol vzniknúť len vďaka ľuďom, ktorí v túto technológiu veria a podporujú ju. Je to zároveň nástroj pre umelcov, ktorí môžu vďaka tomuto systému jednoduchšie predať svoje diela online.

Ako vzniká NFT?

Tvorcovia vytvárajú nové NFT procesom, ktorý sa nazýva minting. Je to vytvorenie určitého druhu zmluvy, ktorá sa uloží na blockchain sieť. V tejto zmluve je jasne uvedený pôvodný tvorca NFT, ktorý dostáva tantiémy z každého ďalšieho predaja. Vytvárať NFT môže človek na špeciálnych platformách na to určených. Medzi ne sa radí napríklad OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation a mnoho ďalších.

Samotná zmluva, ktorú umelec vytvorí spolu s NFT, sa k digitálnemu obsahu neviaže. Bolo by príliš náročné ukladať na blockchain aj zmluvu aj obsah samotný. Väčšina NFT sa preto skladá z dvoch častí – zo zmluvy a z obsahu samotného. Tvorcovia obsahu sú momentálne podporovaný v tvorbe nových NFT, no najviac ich môže odradiť fakt, že tento proces nie je zadarmo. Cena mintingu nového NFT sa odvíja od ceny samotnej kryptomeny, ktorá môže dosť skákať. V súčasnosti stojí vytvorenie nového NFT približne 70 dolárov na Ethereum.

Má to svoje muchy

Samozrejme, že tento systém nie je dokonalý. Podľa jednej z mála štúdií na túto tému sa až 75% NFT predá za cenu 15 dolárov. Len jedno percento zo všetkých NFT presiahne cenu 1 500 dolárov. Krádeže sú v tejto sfére taktiež veľkým problémom. Umelci, ktorí zatiaľ nevytvorili NFT, alebo ho odmietajú vytvoriť, tvrdia, že niekto ukradne ich dielo a vytvorí si z neho vlastné NFT. Zatiaľ totiž neexistuje spôsob, ako si overiť naozajstného autora diela ešte pred predajom.

Aby sa tento problém vyriešil, umelci sú vyzývaní aby vytvorili svoje vlastné NFT. Môže tak vzniknúť pocit, akoby boli tlačení do niečoho, čo nechcú robiť. Kryptomeny totiž spotrebujú obrovské množstvo energie na to, aby mohli existovať. Podľa portálu Forbes spotrebuje jedna kryptotransakcia rovnaké množstvo energie, ako domácnosť za týždeň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre