BezpečnosťSpravodajstvo

Google uľahčí skrytie výsledkov vyhľadávania, v ktorých máte osobné údaje

S novou funkciou od spoločnosti Google bude pre nás jednoduchšie skryť výsledky s osobnými informáciami z dosahu vyhľadávača.

Internet je plný množstva informácií, ktoré pokrývajú rôznorodé témy. Medzi informáciami však častokrát vieme verejne nájsť aj osobné údaje, ktoré by sa na širokú verejnosť nemali dostať, teda minimálne nie bez nášho súhlasu. Na webových stránkach takto vieme nájsť niekedy naše telefónne číslo či dátum narodenia. Ak by sme si ho na danú stránku uverejnili my, všetko by bolo v poriadku, teda v prípade, že by sme si to želali. Niekedy však so zverejnením týchto informácií ani nemusíme súhlasiť, prípadne o tom ani vôbec vedieť nemusíme. Spoločnosť Google teraz pomaly pridáva do svojich prehliadačov funkciu, ako tieto výsledky s osobnými údajmi jednoducho skryť. Viac informácií o tejto novinke pre nás prináša portál 9to5google.com.

Google bude môcť skryť výsledky vyhľadávania na našu žiadosť

V máji tohto roku prebehla konferencia spoločnosti známa aj pod názvom Google I / O 2022. Na tejto konferencii sme mohli sledovať predstavenie najnovších produktov spoločnosti, no aj novinky, ktoré plánuje spoločnosť nasadiť už do svojich existujúcich produktov. Z týchto noviniek vznikla aj možnosť skryť z vyhľadávania výsledky, ktoré nejakým spôsobom odhaľujú naše osobné údaje proti našej vôli, nabádajú k poškodeniu našej osoby, nachádzajú sa v nich ilegálne informácie, prípadne je stránka s ohľadom na našu osobu zastaralá.

spolocnost Google_vyhladavac google
Zdroj: unsplash.com (Arkan Perdana)

Pre takéto skrytie výsledkov, ktoré obsahujú naše údaje, by sme mali jednoducho len využiť funkciu, ktorú nám ponúkne priamo náš vyhľadávač. Aktuálne sa táto funkcia nachádza v beta verzii a postupne prichádza do čoraz väčšieho počtu smartfónov. O chvíľu si túto užitočnú novinku, ktorá ochraňuje osobné údaje, budete môcť vyskúšať zrejme aj vy. Ak už teraz viete, o nejakých výsledkoch vo vyhľadávaní, ktoré sa vám z tohto ohľadu nepozdávajú, budete ich môcť odstaviť od verejného dosahu vo výsledkoch vyhľadávania Google.

ziadost o skrytie vysledkov vyhladavania
Zdroj: 9to5google

Informácie však nezmiznú z internetu úplne

Musíme však poznamenať, že toto skrytie výsledkov s osobnými údajmi je naozaj len na úrovni skrytia. Ak sa vaše informácie nachádzajú na konkrétnej stránke, nezmiznú z nej. Odstránia sa len z dosahu vyhľadávania vo vyhľadávači Google pred ľuďmi, ktorým by sa stránka zobrazovala medzi prvými výsledkami. Informácie však na internete budeme vedieť dohľadať aj naďalej. Na takýto krok totiž Google nemá žiadny dosah a nemôže zmeniť obsah informácií na stránke.

Google_vyhladavac
Zdroj: unsplash.com (Christian Wiediger)

Ak by sa nám napriek tomu nepáčilo, že sa naše údaje niekde nachádzajú, môžete požiadať majiteľa webu, aby ich odstránil. Odporúča to práve aj spoločnosť Google, ktorá s celou novinkou prišla a uvedomuje si, že vyhľadanie svojich osobných informácií na internete proti našej vôli nemusí byť príjemnou situáciou.

Našli ste na internete aj vy výsledky, ktoré sa vám z tohto hľadiska nepozdávali? A plánujete novú funkciu využiť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close