Google pripúšťa, že pre používateľov je náročné skryť dáta o polohe zariadenia

„Realita je taká, že veci, ktoré sme odhalili, sú šokujúce,“ povedal minulý týždeň v rozhovore pre FOX Business Mark Brnovich.

Google_internet_spravy
Zdroj: Brett Jordan (unsplash)

Mnoho používateľov v posledných rokoch si čoraz viac uvedomuje hodnotu svojho súkromia a preto obmedzuje sledovanie nielen svojej aktivity ako takej, ale aj polohy. Hoci Android smartfóny ponúkajú možnosť obmedzenia monitorovania a zhromažďovania tohto typu aktivít a dát, tak to vyzerá tak, že to vôbec nie je tak jednoduché, ako si mnohí z nás myslia. Dokonca  ani vypnutie funkcie GPS nemusí automaticky znamenať, že o vás technologickí giganti nezbierajú dáta o polohe.

Portál  foxbusiness.com upozorňuje na nové skutočnosti v súdnom spore arizonského generálneho prokurátora proti spoločnosti Google, v ktorom je technologický gigant obvinený z nelegálneho zhromažďovania údajov o používateľoch. Samotný súdny spor začal ešte v máji minulého roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Realita je taká, že veci, ktoré sme odhalili, sú šokujúce,“ povedal minulý týždeň v rozhovore pre FOX Business Mark Brnovich, ktorý ďalej dodal: „Iba to potvrdzuje, že Google robí všetko pre to, aby špehoval každého, bez toho, aby ho riadne na to upozornil“

Google vraj vedel, že obmedzenie zhromažďovania údajov zo strany používateľov nie je také jednouché

Podľa publikovaných správ predstavitelia spoločnosti Google si mali byť vedomí toho, že pre bežných používateľov je náročné uchovávať polohu svojho zariadení súkromnou vrátane ďalších informácií. Zdroj uvádza, že aj keď používatelia vypli rôzne nastavenia zdieľania polohy, tak aj napriek tomu, spoločnosť bola schopnou zhromažďovať údaje o polohe.

Portál píše, že Google mohol napríklad pokračovať v sledovaní polohy používateľov aj po tom, ako používatelia zakázali spoločnosti pristupovať k histórii polohy. Mali im na to slúžiť rôzne aplikácie. Ide napríklad o aplikáciu Mapy, ktorá ukladá časovú pečiatku vrátane informácie o polohe po jej otvorení.

Dokumenty, na ktoré sa portál odvolávala dokonca hovoria, že Google mal údajne pristupovať aj k časti dát z aplikácií tretích strán, ktoré neboli nijakým spôsobom pridružené spoločnosti.

Brnovichova kancelária tvrdí, že Google používal klamlivé a nekalé praktiky na sledovanie používateľov aj v situáciách, kedy to výslovne zakázali. V dôsledku toho mala spoločnosťou byť schopnou lepšie cieliť reklamu, čo jej malo v roku 2019 vygenerovať príjem 130 miliárd dolárov.

Portál Businessinsider okrem iného píše, že zarážajúce na tomto prípade má byť aj to, že spoločnosť sa mala údajne pokúšať presviedčať výrobcov smartfónov, aby sťažili hľadanie nastavení na deaktiváciu funkcií zhromažďovania údajov vo svojich zariadeniach.

Jack Menzel, viceprezident pre dohľad nad Mapami Google, počas výpovede okrem iného pripustil, že jediný spôsob, ako by Google nedokázal zistiť miesto bydliska, či práce používateľa, je ten, že osoba by úmyselne podhodila spoločnosti náhodné adresy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre