SpravodajstvoTechnológie

Google má plán, ako priniesť viac obsahu na YouTube v slovenskom jazyku

Platforma YouTube má ponúknuť sledujúcim obsah v ich preferovanom jazyku. Pomôcť k tomu má automatický dabing za pomoci AI.

Aj vy ste si určite niekedy prezerali videá na platforme YouTube, pričom vám možno prekážalo, v akom jazyku sa video nachádzalo. Nie každému jazyku totiž rozumieme a sledovanie niektorých videí sa nám môže výraznejšie skomplikovať. Známa videoplatforma od spoločnosti Google však plánuje zaviesť výraznejšie zmeny, ktoré používateľom uľahčia sledovanie aj zahraničného obsahu. Pomôcť k tomu má umelá inteligencia, ktorá by mala začať vybrané videá dabovať do nami zvoleného jazyka. Ako však táto zmena bude vyzerať a kedy sa výsledkov dočkáme nám prezradil portál andro4all.com. A ak aj vás otravuje množstvo zahraničného obsahu, ktorému vo výsledku nerozumiete, tak sa pozrite, ako sa populárna platforma vylepší.

Umelá inteligencia má začať dabovať videá do viacerých jazykov

AI alebo teda umelá inteligencia je dnes už takmer bežnou súčasťou našich životov. Či už využívame chatbotov pre vyhľadávanie výsledkov z internetu alebo len vytvárame fotografie s pomocou AI, v mnohých prípadoch sa umelej inteligencii už nemáme ako vyhnúť. Väčšie spoločnosti sa z nej navyše snažia profitovať, pričom s rovnakým úmyslom vylepšuje svoje nástroje aj spoločnosť Google. Vylepšením si teda má prejsť platforma YouTube, ktorá ponúka skutočne veľké množstvo audio aj videoobsahu k bezplatnému sledovaniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Platforma YouTube má začať po novom dabovať videá, ktoré budú pochádzať z cudzích jazykov a umožní používateľom lepšie porozumieť obsahu. Dopomôcť tomu má technológia Aloud, ktorá bude vedieť nadabovať videá do rôznych jazykov. Sledovatelia teda budú mať prístup k ešte širšiemu obsahu. Aktuálne ste mohli využívať napríklad titulky, ktoré buď boli oficiálne alebo automaticky generované, aby ste video buď preložili do iného jazyka alebo len videli, čo všetko osoby na videu rozprávajú. AI by však mala celé video preložiť a nadabovať do iného jazyka.

YouTube tieto zmeny neprinesie úplne plošne

Aj keby možno mohlo byť výhodou, keby každé video ponúkalo dabing do nami zvoleného jazyka, takáto zmena nenastane. Zo začiatku si teda sami tvorcovia videí budú vyberať, ktoré video získa dabing do iného jazyka. Rovnako si aj zvolia to, do akého jazyka bude YouTube preklad ponúkať. V budúcnosti by sa navyše tento dabing mal zdokonaliť natoľko, že by korešpondoval aj s hlasom osoby, ktorá sa na videu nachádza. Taktiež by sa malo zapracovať aj na tom, aby pohyby pier sedeli čo najlepšie s nadabovaným zvukom.

youtube
Zdroj: Mudassar Iqbal z Pixabay

Tieto zmeny by sme nemali na trhu vidieť do budúceho roka. Rovnako chvíľu potrvá, kým tvorcovia ponúknu preklady svojich videí, nakoľko tento dabing budú musieť sami odsúhlasiť a zvoliť si jazyky, v ktorých budú videá dostupné. YouTube však ide týmto krokom bezpochyby vpred, kedy využije AI skutočne nápomocným spôsobom.

Privítali by ste automatický dabing videí aj do slovenčiny? Alebo nemáte so zahraničným obsahom problémy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close