APLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Google Chrome ponúka vlastný adblocker: Čo od neho čakať a ako si ho viete zapnúť?

Google nezablokuje všetky reklamy, no robí ústretový krok k spravodlivejšej reklamnej politike pre obe strany.

Google Chrome sa radí k najpopulárnejším prehliadačom ako na počítači, tak aj na smartfónoch. Jedna vec, ktorá však vadí väčšine z nás, sú niekedy až príliš otravné reklamy.  

Problém reklám nie je až tak jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Na jednu stranu máme portály, ktoré to s nimi skutočne preháňajú a ktoré ďalej posilňujú náš odpor ku nim. Na druhú stranu si však musíme uvedomiť, že veľa spoločností ponúka svoje služby zdarma a reklamy sú jediným spôsobom, ako sa môžu uživiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nech už je váš názor na reklamy akýkoľvek, nemožno poprieť, že veľa veľkých spoločností v poslednej dobe išlo do svojej reklamnej politiky agresívnejšie. Ľudia sa bránia používaním rôznych blokovačov reklám, napríklad známym adblockerom alebo rozšírením uBlock Origin. Neprekvapuje nás, že vidíme rozšírenia tretích strán, ktoré chcú agresívne reklamy potlačiť, no možno vás prekvapí, že funkciu adblockera ponúka aj sám Google Chrome, čo je nepochybne zaujímavé.  

Nezmiznú vám však všetky reklamy, čo by malo byť jasné už od začiatku. Spoločnosti ako Google, Microsoft a Facebook spolu s ďalšími, sa spojili v rámci koalície za lepšie reklamy. Cieľom tejto koalície je zabrániť šíreniu invazívnych reklám. Ako sme už spomenuli, niektoré stránky to s nimi naozaj preháňajú a práve tieto portály vedú užívateľov k inštalovaniu rôznych adblockerov. Ďalším výrazným problémom sú reklamy, ktoré vás zavedú na stránku s malvérom. Tie sa nachádzajú väčšinou na pirátskych stránkach alebo iných pochybnejších, no nie priam škodlivých portáloch.  

Lenže keď už si človek raz adblocker nainštaluje, pravdepodobne ho nevypne ani na stránke, ktorá sa ku reklame a užívateľom stavia poctivo, no jednoducho aj ona potrebuje z niečoho žiť. To škodí poctivým firmám a spoločnostiam.  

Ako vypnúť invazívne reklamy?  

„Prosíme vás, majte na pamäti, že blokovanie reklám a obmedzenie ich prispôsobenia (takzvané Cookie súbory), sú pre weby, ako sme my, likvidačné. Jediná cesta, ako vám vieme poskytnúť obsah zadarmo je, keď vidíte reklamy. V inom prípade budú musieť weby vrátane nás, prejsť na platený obsah. Preto s blokovaním reklám narábajte opatrne.“

Samozrejme, že Google nechce, aby ste blokovali v prehliadači všetky reklamy. Preto urobil krok vpred a do prehliadača Chrome vložil rozšírenie, ktoré vám vypne tie invazívne. Znamená to, že vypne všetky kontextové okná a stlmí samostatne sa prehrávajúce videá. Ak si chcete túto funkciu zapnúť, kliknite na ikonu troch bodiek, otvorte si nastavenia a v kolónke rozšírené nájdete možnosť nastavenia webu.  

Google Chrome ponúka vlastný adblocker, ako ho zapnúť
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na nastavenia webu sa vám zobrazí zoznam možností, v ktorom nájdite obťažujúce reklamy.  

Google Chrome ponúka vlastný adblocker, ako ho zapnúť
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na túto možnosť a prehliadač vás zavedie do okna, v ktorom uvidíte jedinú možnosť, zapnutia blokovania invazívnych reklám.

Google Chrome ponúka vlastný adblocker, ako ho zapnúť
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite si ju a z nastavení odíďte. Vaša voľba sa uloží a odteraz vám bude prehliadač blokovať všetky reklamy, ktoré Google považuje za obťažujúce, alebo invazívne. Keď vstúpite na stránku s obťažujúcou reklamou, Chrome vás informuje o tom, že takúto reklamu na webe zakázal.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close