„Gazprom si nakreslil na chrbát terč“, hovoria hackeri z Anonymous

Potom, ako ruský Gazprom vypol dodávky plynu do Poľska a Bulharska, tak si nakreslili na chrbát ešte väčší terč, hovoria Anonymous.

Rusko Anonymous Gazprom
Zdroj: Vosveteit.sk, toppng.com, flickr.com (Balkan Photos)

Aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine priniesol so sebou nielen materiálne škody, ale aj nezvratné straty na životoch. Rusko s cieľom, aby zlepšilo svoje renomé vo svete, snaží sa šíriť dezinformácie, ktoré celý vojenský konflikt zľahčujú. Nie je to však jediná taktika Kremľa, prostredníctvom ktorej si chce zlepšiť svoju východiskovú pozíciu.

Putin potom, ako oznámil, že platby za dodávky plynu a ropy budú akceptovať len v rubľoch a nie v dolároch, či eurách, ako im káže zmluva, vniesol na krátko medzi európske krajiny neistotu. Rusko v súvislosti so vniknutou situáciou uviedlo, že kto nebude platiť v ich národnej mene, tak bude odstrihnutý od dodávok nerastných surovín z Ruska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Únia preto začala promptne riešiť alternatívnych dodávateľov ropy, ale aj plynu. Medzičasom Rusko odstrihlo prvé krajiny od dodávok surovín. Ide konkrétne o Poľsko a Bulharsko, ktoré sa nenechali vydierať Kremľom.

Gazprom si namaľoval na svoj chrbát terč

Hackerský kolektív Anonymous najnovšie hovorí, že spoločnosť Gazprom, ktorá utiahla kohútiky s plynom, nakreslila na svoj chrbát ešte väčší terč, ako mali. Len pre pripomenutie, nie v tak dávnej minulosti hackeri hackli spoločnosť SSk-gaz.ru, ktorá je dcérskou firmou Gazpromu. Rovnako sa v minulosti nabúrali aj do ďalšej dcérskej firmy spoločnosti, ktorou je Gazprom Linde Engineering.

„Práve ste si nakreslili na svoj chrbát ešte väčší terč“ píše jeden zo známych profilov hackerov Anonymous na sociálnej sieti Twitter.

Jasne tak dali najavo, že Gazprom zažije vlnu kybernetických útokov. Len pre pripomenutie, slová hackerov netreba brať na ľahkú váhu. Už viackrát preukázali, čo dokážu. Podarilo sa im napríklad odstaviť ruský špiónsky satelit, nabúrať sa do serverov centrálnej banky a JSC Bank PSCB. Taktiež treba spomenúť že hackeri v minulosti zverejnili stovky gigabajtov dát z rôznych štátnych inštitúcií, ale aj firiem vrátane mnohých súkromných spoločností. K dnešnému dňu zverejnili približne 10 miliónov e-mailových správ a dokumentov, ktoré pochádzajú z ruských inštitúcií a firiem.

Mimochodom, Rusko sa stalo v prvom kvartáli tohto roka najviac hackovanou krajinou na svete, ukázal rozsiahly výskum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre