Marťanská helikoptéra zachytila snímky trosiek z krytu a padáku, ktoré po nej zostali potom, ako pristála na Marse

Počas 26. letu našla helikoptéra Ingenuity ochranný kryt a padák, vďaka ktorým mohol rover Perseverance pristáť na povrchu červenej planéty.

Helikoptéra Ingenuity odfotila ochranný kryt a padák
Zdroj: NASA's JPL

Helikoptéra americkej NASA, Ingenuity, ktorá sa momentálne nachádza na povrchu Marsu, nedávno preskúmala nielen padák, ale aj ochranný kryt, vďaka ktorému mohla misia úspešne pristáť na povrchu planéty.

Misia Perseverance, súčasťou ktorej bola aj helikoptéra Ingenuity, dosadla na povrch Marsu 18. februára 2021. Počas prechodu atmosférou chránil kryt misiu pred obrovskými teplotami, zatiaľ čo padák pomohol spomaliť pristávací modul a umožnil hladké pristátie. Tím zodpovedný za pristátie, nedávno požiadal ľudí za programom Ingenuity, či by nedokázali zachytiť vzdušný záber padáku a aj ochranného krytu, píše NASA’s JPL.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Agentúra NASA predĺžila misiu helikoptéry Ingenuity, aby sme uskutočnili viac prelomových letov. Zakaždým keď sa dostane Ingenuity do vzduchu, získavame novú perspektívu červenej planéty, ktorú sme v rámci žiadnej z predchádzajúcich misií získať nedokázali,“ vyjadril sa Teddy Tztanetos, vedúci tímu Ingenuity v NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Vstup do atmosféry, zostup a následné pristátie je mimoriadne stresujúci proces, nielen pre inžinierov na Zemi. Misia podstupuje extrémne gravitačné sily a teploty spolu s ďalšími faktormi, ktoré sú schopné zvrátiť priebeh misie. Pristávací modul vstupuje do atmosféry Marsu rýchlosťou približne 20-tisíc km/h.

Ochranný kryt a padák sú počas pristávania kľúčovými komponentami. Nedávno sa ich podarilo zachytiť roveru Perseverance z diaľky, no helikoptéra Ingenuity priniesla oveľa lepšie zábery. Tím môže zachytené komponenty analyzovať a na tomto základe vytvoriť bezpečnejšie prostriedky pre budúce misie.

„Misia Perseverance mala doteraz najlepšie zdokumentované pristátie. Kamery nám ukázali všetko od otvorenia padákov, až po dosadnutie roveru na povrch,“ vyjadril sa Ian Clark, bývalý systémový inžinier v NASA’s JPL.

Poškodenie počas pristávania

Clark dodáva, že pomocou záberu z Ingenuity dokážu vedci povedať, či ich komponenty fungovali naozaj tak, ako mali, alebo si všimnú nedostatky, ktoré budú môcť do budúcej misie odstrániť. Rover Perseverance je totiž súčasťou širšieho vesmírneho programu. Momentálne rover zbiera vzorky z povrchu, atmosféry, či iných zaujímavých lokalít. Po vzorky si v budúcnosti príde ďalšia misia, ktorá ich dopraví na Zem.

Na zábere ochranného krytu si môžete všimnúť aj pole trosiek. To vzniklo v momente, keď kryt vrazil do povrchu planéty rýchlosťou 126 km/h. Až na to ale vyzerá kryt relatívne nepoškodený. Rovnako sa javí, že aj padák prežil prechod atmosférou, no potrvá niekoľko týždňov, kým vedci vynesú rozhodujúci verdikt.

Helikoptéra Ingenuity odfotila ochranný kryt a padák
Zdroj: NASA’s JPL

Na to aby mohla helikoptéra Ingenuity získať potrebné zábery, musela zvládnuť niekoľko zložitejších manévrov. Tím však veril, že to pre ňu nebude žiaden problém, pretože sa zložité manévre objavili aj počas 10., 12. a 13. letu. Toto je v poradí 26. let helikoptéry Ingenuity.

Momentálne má rover spolu s helikoptérou namierené k oblasti, ktorá bola kedysi riečnou deltou. Terén tohto regiónu sa ale drasticky líši od relatívne plochej oblasti, v ktorej sa dvojica nachádzala doteraz. Je možné, že ďalšou úlohou helikoptéry bude určiť, po ktorom z dvoch riečnych kanálov by sa mal rover vyšplhať na vrchol delty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre