Spravodajstvo

Elon Musk doručil ďalšie terminály Starlink na Ukrajinu

Elon Musk doručil už 3. zásielku terminálom Starlink na Ukrajinu, aby pomohol udržať obyvateľov krajiny, ale aj miestne úrady, online.

Mykhailo Fedorov, ukrajinský podpredseda vlády a minister pre digitalizáciu, ešte 26. februára požiadal Elona  Muska, aby sprístupnil naprieč ich krajinou internet Starlink. Urobil tak potom, ako bola narušená miestna infraštruktúra internetu. Musk dlho neváhal a krátko na to službu zapol a zároveň poslal prvé terminály na Ukrajinu.

Prvá zásielka terminálov, prostredníctvom ktorých sa je možné pripojiť k internetu Starlink, prišla už 28. februára. Pre Ukrajinu ide o významnú pomoc. Ako sme vyššie spomínali, tak miestny internet vo viacerých častiach krajiny pravidelne vypadáva, prípadne nie je vôbec dostupný. Ako ukazujú dáta spoločnosti NetBlocks, tak v súčasnosti majú problémy vo viacerých častiach krajiny s konektivitou. Jednou z nich je napríklad aj obliehané mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny, kde internet v priebehu včerajšieho dňa bol prakticky nedostupný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý týždeň, 9.3.2022, na územie nášho suseda prišla druhá zásielka terminálov Starlink, uviedol Fedorov na sociálnej sieti Twitter.

Na Ukrajinu prišla už 3. várka terminálov Starlink

Najnovšie ukrajinský minister, týždeň od poslednej zásielky terminálov, hlási príchod ďalších. Na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu spolu s textom, že boli doručené ďalšie terminály.

„Nová várka staníc Starlink je už na Ukrajine! Technológia je naša budúcnosť. Dnes to pomáha Ukrajincom! Pomáha novému dobru poraziť staré zlo. Ukrajina je budúcnosť! Ďakujem @elonmusk“ píše Fedorov v statuse nižšie.

Mimochodom, s internetom majú „problémy“ aj naprieč Ruskom. Nie však s konektivitou ako takou, ale s cenzúrou, ktorá v posledných dňoch naberá na obrátkach. Ruský regulátor médií, Roskomandzor, v posledných dňoch zablokoval nielen viacero médií, ale rovnako zablokoval aj prístup k sociálnym sieťam, ako sú Instagram, Facebook a ďalšie. Okrem iného Rusko začalo blokovať aj VPN služby, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru na internete. Záverom treba uviesť, že ruské média majú v súčasnosti zakázané prinášať o vojne iné informácie, ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close