SpravodajstvoTechnológie

Prehliadač DuckDuckGo prichádza s vlastnou verziou ChatGPT

DuckDuckGo prichádza s funkciou DuckAssist. Ide o technológiu, ktorá je založená na ChatGPT, no informácie čerpá hlavne z Wikipedie.

DuckDuckGo uviedol na trh novú funkciu s názvom DuckAssist, ktorá by mohla zlepšiť používateľskú skúsenosť pri hľadaní informácií na internete. Nová funkcia umožňuje používateľom zadávať dopyty v prirodzenom jazyku a získať rýchle a ľahko pochopiteľné odpovede. Na tuto túto novinku nás upozornil spreadprivacy.com

Generatívna umelá inteligencia je už aj v prehliadači DuckDuckGo

Spoločnosť predstavila prvú beta verziu DuckAssist. Ide o AI technológiu, ktorá generuje krátke odpovede ako ChatGPT, no v tomto prípade čerpá informácie hlavne z Wikipédie. Rovnako treba uviesť, že nová funkcie je dostupná pre používateľov zadarmo a to prostredníctvom buď prehliadača spoločnosti alebo rozšírenia, ktoré si môžu záujemcovia o funkciu stiahnuť do konkurenčných prehliadačov. Spoločnosť ďalej dodáva, že toto je prvá zo série funkcií, ktorú plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak do nášho vyhľadávacieho poľa zadáte otázku, na ktorú môže Wikipédia odpovedať, môže sa zobraziť DuckAssist a použiť technológiu prirodzeného jazyka AI na anonymné generovanie stručného súhrnu toho, čo nájde na Wikipédii – priamo nad našimi bežnými výsledkami súkromného vyhľadávania.“, vysvetľuje fungovanie nového nástroja DuckDuckGo.

Ako takýto výsledok vyhľadávania vyzerá, sa môžete pozrieť na snímke obrazovky nižšie.

DuckAssist ukážka
Zdroj: Spreadprivacy.com

Spoločnosť vysvetľuje, že na vygenerovanie odpovede, prehliadač používa technológie od spoločností OpenAI a Anthropic, pomocou ktorých zhrnie informácie z Wikipédie a poskytne priamych priamu odpoveď na otázky používateľov.

Ako vlastne DuckAssist funguje?

DuckAssist pre prehliadače konkurencie funguje ako rozšírenie. Stačí ho jednoducho pridať do prehliadača a pri najbližšom vyhľadávaní sa vám v hornej časti zobrazí DuckAssist, ktorého sa môžete opýtať na vašu otázku. Vývojári tvrdia, že aj keď sa môžu vyskytnúť chyby, snažia sa ich minimalizovať tým, že používa len informácie z Wikipédie a podobných zdrojov. Odpovede sú anonymné a neukladajú sa ani nezdieľajú vašu históriu vyhľadávania alebo prehliadania, preto má používateľ väčšie súkromie a ochranu. Spoločnosť ale prízvukuje, že ide zatiaľ len o BETA verziu nástroja a do budúcnosti bude pracovať na jej vylepšení. 
DuckAssist ukážka 2
Zdroj: Spreadprivacy.com

Prečo sa rozhodli pre Wikipédiu?

Spoločnosť sa rozhodla využiť Wikipédiu pretože obsahuje veľké množstvo užitočných a overených informácií. Navyše, Wikipédia je voľne dostupná a jej obsah môže byť použitý pod licenciou Creative Commons Attribution-ShareAlike, čo znamená, že môže byť slobodne distribuovaný a upravovaný. DuckDuckGo tak mohol využiť tieto zdroje na vylepšenie svojej služby vyhľadávania a poskytnutie užívateľom viac hodnotných informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close