Spravodajstvo

Dubajská polícia začína s prvotným testovaním hoverbajkov – veľkých „dronov“ pre jednu osobu

Na internete ste sa už určite mnohokrát stretli s fotografiami a videami dubajskej polície, ktorá svoje cesty chráni naozaj luxusnými vozidlami. Väčšine z nás z takýchto vozidiel padne sánka, no vyzerá to tak, že dubajská polícia plánuje posunúť latku ešte o čosi vyššie. Tentokrát neprichádza na rad žiadny ďalší superšport, ale neuveriteľné futuristické vozidlo – hoverbajk.

Vozidlo ako zo sci-fi

Dubajská polícia totižto začala s trénovaním pilotov vozidla Hoverbike S3 2019, ktoré je vyrobené spoločnosťou Hoversurf. Hoverbajk je vozidlom typu eVTOL – elektrické vozidlo s vertikálnym vzletom a pristátím, ktoré je schopné vznášať sa nad povrchom zeme počas rýchleho presúvania sa vpred.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchlejšie nasadenie

I keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, nejedná sa o žiadny výmysel z roztopašnosti. Hoverbajky by mali podľa dubajskej polície zabezpečiť ešte rýchlejšie nasadenie policajných síl, najmä v zle prístupných oblastiach. Na tento účel sú už teraz testovaní prví dvaja piloti, ktorí majú k dispozícií iba jeden špeciálny hoverbajk. Dubajská polícia ale v budúcnosti plánuje svoje „letecké“ posily výrazne rozšíriť.

Plánom dubajskej polície je do roku 2020 disponovať plne funkčnými hoverbajkmi, ako aj pilotmi, ktorí by mohli hoverbajky obsluhovať. Najviac limitujúcim faktorom je ale ich výroba, ktorá by ale podľa výrobcu nemala byť žiadnou veľkou prekážkou. Na základe informácií od spoločnosti Hoversurf, je spoločnosť schopná dodať až 40 hoverbajkov, pokiaľ si ich dubajská polícia objedná.

Nejedná sa o lacný špás

Špeciálny policajný hoverbajk je vyrobený z uhlíkových vlákien, no aj napriek tomu váži až 115 kilogramov. Väčšinu váhy tvoria 4 rotory spoločne s vrtuľami, ktoré dokážu celý hoverbajk udržať až vo výške 5 metrov. Obrovskou záťažou je aj samotná posádka, ktorá tvorí značnú časť celého hoverbajku. Od váhy pilota sa tým pádom odvíja aj doba doletu, ktorá sa pohybuje niekde od 10 do 25 minút letu. V prípade, že je vozidlo použité ako dron, jeho dolet sa zvýši na úctyhodných 40 minút. Hoverbajk pritom dokáže ísť rýchlosťou až neuveriteľných 100 km/h, čo je naozaj obrovská rýchlosť na tak vyzerajúce zariadenie. Od jeho schopností a technológií sa samozrejme odvíja aj cena, ktorá sa pomaly približuje ku cene superšportu, ktoré sme spomínali na začiatku. Cena hoverbajku je totižto na úrovni 133 000 eur, čo je za lietajúci „bicykel“ naozaj pekná suma.

Zdroj: mashable.com, úvodný obrázok (Youtube – Hoversurf Official)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close