BezpečnosťSpravodajstvo

Dáta ukazujú, na ktorý operačný systém útočia hackeri najviac. Pravdepodobne ho máte aj vy!

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať do zariadení obete. Zdá sa ale, že najviac majú záujem o počítače, ukazujú dáta.

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať do zariadení obete. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, ktorý operačný systém je pre nich najzaujímavejší? S veľkou pravdepodobnosťou ho používate aj vy. Najpopulárnejší operačný systém medzi hackermi, na ktorý cielia najviac, je bez debát Windows od spoločnosti Microsoft. Ukazujú to dáta spoločnosti atlasvpn.com. Podľa analýzy bezpečnostných expertov za prvé tri kvartálu minulého roka, bezpečnostní experti identifikovali niekoľko miliónov nových malware útokov.

Koľko útokov bolo zaznamenaných?

Podľa údajov, ktoré zverejnil tím Atlas VPN, bolo v prvých troch štvrťrokoch minulého roka zistených 59,58 milióna nových vzoriek malwaru pre Windows. Tieto tvorili 95,6% zo všetkých nových malware útokov objavených v sledovanom období. Len pre porovnanie, druhým najpopulárnejším OS, na ktorý útočníci cielili , bol Linux „len“ s 1,76 miliónmi nových vírusov. Android skončil tretí s necelým jedným miliónom nových útokov. Viď graf nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Počet Malware na OS 1
Zdroj: atlasvpn.com

Ako môžete vidieť vyššie, tak najlepšie obstál macOS „len“ s 8,3 tisícmi nových vírusov.

Napriek rôznym anti-malware opatreniam, ktoré dnes existujú, kyberzločinci neustále vymýšľajú nové vírusy. Celkovo bolo v v prvých troch kvartáloch 2022 zistených 62,29 milióna nových vzoriek malwaru pre všetky operačné systémy v súhrne, čo predstavuje takmer 228 164 nových vírusov denne! No dobrou správou je, že v porovnaní s minulým rokom, ich počet klesol o 34%. Ale aj napriek tomu treba povedať, že aj keď vidíme väčší pokles nových škodlivých kódov oproti minulému roku, počet hrozieb zostáva stále vysoký.

Ako sa môžeme ochrániť pred nástrahami na internete?

Hrozby škodlivého softvéru sa neustále vyvíjajú a existuje niekoľko spôsobov, ako sa môže škodlivý softvér dostať do vášho zariadenia. Pripravili sme si pre vás preto krátky zoznam toho, čomu by ste sa mali vyhnúť a naopak, čo vám odporúčame dodržať.

Čomu by ste sa mali vyhnúť

  • Otváranie neznámych odkazov alebo príloh, ktoré by mohli stiahnuť škodlivý softvér do vášho zariadenia.
  • Sťahovanie aplikácií zo serverov tretých strán alebo neoficiálnych webových stránok. Dôvodom je zvýšené riziko, že môžu byť infikované vírusom.
  • Rovnako odporúčame, aby ste sa vyhli rôznym súťažiam, ktoré na prvý pohľad vyzerajú neodolateľne. Častokrát tieto údaje žiadajú interakciu, napríklad v podobe je zdieľania alebo vyplnenia informácií z bankových kariet a podobne. Vo väčšine prípadov ide o podvod.
  • Nenechávajte svoje zariadenia bez dozoru, pretože útočníci vám môžu do počítača nainštalovať vírus pomocou USB. Trvá to len pár sekúnd!
  • Rovnako sa vyhýbajte verejným Wi-Fi sieťam. Dôvodom je známy útok man-in-the-middle, kedy útočník je schopný odchytávať tok dát. Prípadne vás vie presmerovať tam, kam potrebuje, napríklad na podvodnú stránku.

Čo vám odporúčame dodržať

  • Používajte dôveryhodný antivírusový softvér na ochranu vašich zariadení.
  • Majte aktualizovaný softvér.
  • Aj Windows Defender je dobrou alternatívou, aby ste sa zabránili infikovaniu počítača vírusom.
  • S nikým nezdieľajte vaše osobné údaje alebo informácie z platobných kariet či finančných aplikácií.

Stretli ste sa niekedy s vírusom? Ako ste postupovali? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close