DARPA chce vytvoriť obrovské bio-mechanické štruktúry vo vesmíre

DARPA skúma možnosti pestovania bio-mechanických štruktúr vo vesmíre. Verí, že nové technológie pomôžu kolonizovať vesmír.

obrovske bio-mechanicke struktury
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Zdá sa, že DARPA (Agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty) opäť hľadá spôsoby, ako premeniť sci-fi na realitu. Tentoraz sa pustili do nápadov na vytváranie obrovských bio-mechanických štruktúr vo vesmíre, ktoré by mohli zásadne zmeniť spôsob, akým pristupujeme k výstavbe infraštruktúry v kozme.

A čo je na tom najlepšie? Každý, kto má nejaký inovatívny nápad, sa môže zapojiť! Tento ambiciózny projekt má potenciál zásadne posunúť hranice technologických možností, ak sa podarí úspešne využiť biotechnológie a nové materiály v extrémnych podmienkach vesmíru.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

O čo presne ide?

DARPA zverejnila oficiálnu výzvu na zhromažďovanie informácií (Request for Information – RFI), v ktorej hľadá spôsoby, ako „pestovať“ biologické štruktúry priamo v mikrogravitácii. Tieto konštrukcie by mali dosahovať veľkosť až 500 metrov alebo viac a mohli by slúžiť na budovanie infraštruktúry vo vesmíre.

Ak sa pýtaš, čo presne majú na mysli, DARPA uviedla niekoľko potenciálnych príkladov. Medzi hlavné návrhy patrí vývoj lanových systémov, ktoré by mohli slúžiť ako vesmírne výťahy a spájať orbitálne stanice so Zemou. Rovnako sa uvažuje o konštrukcii sietí určených na zachytávanie kozmického odpadu, čo by mohlo pomôcť riešiť narastajúci problém s nebezpečnými úlomkami na orbite. Ďalšou zaujímavou myšlienkou je vytvorenie obrovských vesmírnych antén a interferometrov, ktoré by mohli zvýšiť schopnosť zachytávať elektromagnetické signály z hlbín vesmíru a otvoriť nové možnosti pre astronómiu. Do plánov patria aj rozšíriteľné krídla pre vesmírne stanice, ktoré by umožnili zväčšiť existujúce orbitálne habitaty a tým zvýšiť komfort astronautov. Nemenej dôležitým projektom je vývoj samoregeneračných lepiacich materiálov, ktoré by dokázali opravovať poškodenia staníc v reálnom čase a predĺžiť ich životnosť.

Výskumníci odhalili cyklus, ktorý ovplyvňuje diverzitu života na Zemi
Zdroj: Unsplash (Massimiliano Morosinotto,Javier Miranda )

Biotechnológia ako stavebný materiál budúcnosti?

DARPA verí, že biotechnológia by mohla doplniť alebo nahradiť klasické metódy vesmírneho inžinierstva. Predstav si, že by sme vedeli vypestovať konštrukcie podobne, ako rastú stromy, len s určitým preddefinovaným tvarom a funkciou. Podobné princípy sa už dnes testujú v syntetickej biológii a materiálových vedách.

Ako modelový príklad uvádzajú stanový prístrešok: pevnosť konštrukcie by bola zabezpečená podpornými prvkami (stanové tyče), zatiaľ čo biologicky pestované membrány by tvorili „plachtu“, ktorá má potrebné vlastnosti a funkcie. Ak by sa podarilo implementovať aj senzory alebo iné elektronické komponenty priamo do týchto štruktúr, otvorili by sa úplne nové možnosti pre vesmírne konštrukcie.

Ako sa zapojiť?

Ak máš nápad, ktorý by mohol DARPA zaujímať, nemusíš hneď byť raketový inžinier. V apríli agentúra organizuje workshop v San Franciscu, kde sa budú preberať najlepšie koncepty a technologické možnosti. Možno práve tvoj výskum alebo inšpiračný nápad posunie hranice toho, čo je možné postaviť vo vesmíre.

Ak si teda vždy sníval o bio-mechanických štruktúrach, ktoré by mohli pomôcť kolonizácii vesmíru, teraz je ten čas prihlásiť sa! Kto vie, možno o niekoľko rokov budú astronauti počas vesmírnych výstupov opravovať stanice materiálmi, ktoré sa doslova vypestovali na orbite.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre