Pasívne fajčenie je nebezpečnejšie, než sme si mysleli. Táto skupina ľudí je ním ohrozená najviac

Pasívne fajčenie počas tehotenstva môže byť rovnako nebezpečné ako aktívne. Japonská štúdia ukázala, že zdvojnásobuje riziko odtrhnutia placenty.

fajcenie (1)
Zdroj: unsplash.com / Andres Siimon

Najnovšia štúdia japonských vedcov odhalila alarmujúce zistenie: pasívne fajčenie počas tehotenstva zdvojnásobuje riziko odtrhnutia placenty, komplikácie, ktorá môže mať fatálne následky pre matku aj dieťa. Tento tichý zabijak, často podceňovaný, predstavuje rovnaké nebezpečenstvo ako aktívne fajčenie. Na tému upozornil webový portál NewAtlas, pričom zdroj štúdie sa nachádza na: BMJ Open.

Výskum, ktorý zahŕňal takmer 82 000 tehotných žien, ukázal, že ženy vystavené pasívnemu fajčeniu štyri až sedem dní v týždni, hodinu alebo viac denne, mali 2,34-krát vyššiu pravdepodobnosť odtrhnutia placenty. Toto riziko je takmer rovnaké ako u žien, ktoré aktívne fajčia 11 a viac cigariet denne.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Aj keď matka nefajčí, partner môže fajčiť doma a myslieť si, že to nevadí,“ varuje hlavný autor štúdie, docent Hirotaka Hamada z Univerzitnej nemocnice Tohoku. „Naša štúdia má zvýšiť povedomie o tom, že akékoľvek vystavenie fajčeniu je pre tehotné ženy škodlivé.“

Chemikálie, ktoré nájdeme v plastoch môžu ovplyvniť vývoj dieťaťa v brušku matky
Zdroj: Unsplash (Heather Mount), Pixabay (OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Aj pasívne fajčenie je fajčenie!

Odtrhnutie placenty, kedy sa placenta – životne dôležitý orgán vyživujúci dieťa – predčasne oddelí od steny maternice, čo  je mimoriadne nebezpečné. Prerušuje sa tým prísun kyslíka a živín k dieťaťu a môže spôsobiť silné krvácanie u matky. Príčiny môžu zahŕňať vysoký krvný tlak, predchádzajúce zdravotné problémy alebo úrazy brucha. Symptómy odtrhnutia placenty sa môžu líšiť, ale často zahŕňajú bolesti v podbrušku a krvácanie z pošvy. V niektorých prípadoch môže byť krvácanie skryté, čo môže viesť hemoragickému šoku. Diagnóza sa často stanovuje klinicky a pomocou ultrasonografie.

Štúdia zdôrazňuje, že je nevyhnutné nielen odradiť tehotné ženy od fajčenia, ale aj chrániť ich pred pasívnym fajčením. Vedci odhadujú, že takmer v 2 % prípadov odtrhnutia placenty by sa dalo predísť, ak by sa tehotné ženy vyhli pasívnemu fajčeniu. Praktické tipy na ochranu zahŕňajú legislatívne opatrenia, verejné kampane a osobné opatrenia, ako napríklad zákaz fajčenia v domácnostiach s tehotnými ženami. Verejné kampane, ako napríklad „Love Your Bump“ v Coventry a Warwickshire, používajú kreatívne správy, aby rodičov povzbudili k odstráneniu fajčenia z ich života.

elektronicka cigareta eliquid-3576069_960_720
Zdroj: pixabay.com

Vedci sa snažia svojim výskumom zvýšiť povedomie o možných rizikách

Rizikové faktory pre odtrhnutie placenty zahŕňajú napríklad vyšší materinský vek, hypertenziu, ischemickú chorobu placenty, intraamniotickú infekciu a užívanie kokainu, prípadne ďalších návykových látok.

Pasívne fajčenie sa tiež považuje za jeden z týchto faktorov. Pretože vystavenie pasívnemu fajčeniu môže narušiť funkčnosť placenty a znižovať prísun kyslíka a živín k plodu. Hoci štúdia priniesla dôležité poznatky, má aj svoje obmedzenia. Údaje o fajčení a pasívnom fajčení boli získané prostredníctvom dotazníkov, čo mohlo viesť k skresleniu. Okrem toho neboli zohľadnené ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko odtrhnutia placenty, ako napríklad užívanie drog či úrazy brucha. Je preto potrebný ďalší výskum, ktorý by lepšie objasnil vplyv fajčenia a pasívneho fajčenia na tehotenstvo a identifikoval ďalšie rizikové faktory.

Táto štúdia je varovným signálom pre celú spoločnosť. Chráňme tehotné ženy a ich nenarodené deti pred nebezpečenstvom pasívneho fajčenia. Vytvorme pre nich zdravé a bezpečné prostredie, v ktorom budú môcť prežiť krásne obdobie tehotenstva. Verejné kampane a vzdelávací programy môžu pomôcť zvýšiť povedomie o tomto nebezpečenstve a motivovať ľudí k zmenám v ich správaní.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre