Čo sa deje v atmosfére Neptúnu? Dáta za posledných 20 rokov prekvapili vedcov

Vedcov prekvapili výsledky štúdie, ktorá prináša najdetailnejší pohľad na klimatické procesy planéty.

Neptúnu
Zdroj: YouTube (V101 Science)

Neptún sa stal oveľa zaujímavejším, než vedci predpokladali. Nová štúdia publikovaná dnes vznikala v spolupráci s medzinárodným vedeckým tímom a inštitúciou NASA’s Jet Propulsion Laboratory a ponúka nám doteraz najdetailnejší vývoj teplôt planéty za posledných 20 rokov, píše portál SciTech Daily.

Výskum zároveň poukazuje na jeden prekvapujúci faktor. Teploty v stratosfére planéty v období 15 rokov poklesli až o 8 stupňov Celzia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to nečakaný objav. Planétu sme začali pozorovať na začiatku leta, čiže sme očakávali skôr nárast teplôt, ako ich pokles,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, doktor Michael Roman.

Neptún má naklonenú os, rovnako ako naša planéta, čiže aj na tomto plynnom svete možno pozorovať ročné obdobia. Nachádza sa ale ďalej od Slnka, čiže sa menia oveľa pomalšie. Neptún obehne našu hviezdu raz za 165 rokov. Jedno ročné obdobie trvá približne 40 pozemských rokov. Vedci konštatujú, že zatiaľ nepozorovali ani polovicu ročných období, ktoré planéta ponúka. Preto nečakali rýchle a výrazné zmeny.

Situácia na póloch je ale úplne iná. V rokoch 2019 a 2020 pozorovania zaznamenali nárast teplôt v stratosfére južného pólu až o 11 °C. Nielenže podobné otepľovanie na planéte astronómovia nikdy predtým nezaznamenali, nemajú predstavu ani o tom, čo môže byť príčinou.

„Je možné, že tieto zmeny vyvoláva prechod medzi ročnými obdobiami, ktorý mení chemické zloženie atmosféry a jej schopnosť ochladzovať sa,“ vysvetľuje Roman.

Čo vyvolalo prudké zmeny v teplotách Neptúnu?

Možností je veľa a vedci dodávajú, že planéta môže reagovať aj na 11-ročný solárny cyklus, alebo ide o zmenu v počasí. Už v minulosti sa objavila práca, ktorá prepájala Neptún so solárnou aktivitou. Podľa nej sa má na základe aktivity hviezdy meniť jas planéty. Nová štúdia naznačuje, že solárny cyklus môže ovplyvňovať aj teploty Neptúnu.

Vedci vo svojej práci uvádzajú, že zatiaľ sa nedokážu dopracovať k jasným výsledkom. Potrebujú ďalšie pozorovania na to, aby získali informácie o teplotách atmosféry a schopnosti planéty vytvárať oblaky. S väčšou vzorkou dát budú môcť potvrdiť, alebo vyvrátiť prepojenie so solárnym cyklom. Viac informácií o planéte by mohol poskytnúť vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa už čoskoro na ľadové obry, Neptún a Urán, pozrie.

Vesmírny teleskop sa momentálne pripravuje na svoju vedeckú misiu, no prípravy by mali byť ukončené až o pár mesiacov. Potom sa teleskop pozrie aj na okraj našej sústavy. Teleskop Jamesa Webba študuje atmosféry vzdialených svetov v infračervenom spektre. Budúce pozorovania planéty povedie Leigh Fletcher, profesor z University of Leicester a spoluautor novej štúdie.

Fletcher dodáva, že teleskop Jamesa Webba poskytne jedinečné dáta o teplote a chemickom zložení atmosféry Neptúnu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre