BezpečnosťSpravodajstvo

Slováci pozor, nenechajte sa nachytať! Sociálnou sieťou sa šíri podvodná kampaň, ktorá zneužíva meno Alzy

Pozor, internetoví podvodníci zneužívajú sociálnu sieť Facebook a meno spoločnosti Alza, aby nič netušiacich ľudí okradli o peniaze.

Online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako okradnúť nič netušiacich ľudí o peniaze. V priebehu posledných dní sme vás napríklad upozorňovali na to, že kybernetickí kriminálnici zneužívali meno Slovenskej sporiteľne, aby získali údaje z bankových kariet ľudí. Zdá sa však, že hackeri sa neštítia zneužiť mená ani ďalších známych spoločností. Najnovšie sa do pozornosti verejnosti dostáva meno internetového obchodu Alza, ktoré zneužívajú podvodníci.

Slováci pozor! Alza nepredáva elektrickú kolobežku za 1,99€

Internetoví podvodníci najnovšie prostredníctvom sociálnej siete Facebook spustili kampaň pod záštitou spoločnosti Alza. Ako môžete vidieť nižšie, tak hackeri pod menom spoločnosti a záštitou známeho maskota lákajú nič netušiace obete na elektrickú kolobežku, ktorej cena je neuveriteľných 1,99€.

printscreen podvodnej sutaze_facebook
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen komentárov

Okrem iného, hackeri sa prostredníctvom série komentárov na sociálnej sieti snažia presvedčiť používateľov, že ide o regulárnu súťaž. V rámci statusu možno vidieť viacero komentárov spolu s fotografiami kolobežky. Napríklad, Julie Cousineau píše:

„Mám skúter 🥰🥰🥰🥰! Dlhé roky som o tom snívala ďakujem 🙏 veľmi pekne !!!“

Alebo Monique Doré píše:

„Už používam týždeň a iba pozitívne dojmy tohto skútra“ pričom spolu s komentárom zdieľa aj fotografiu kolobežku.

podvodne komentare
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen komentárov

Celý podvod prebieha tým spôsobom, že potom ako kliknete na podvodnú stránku, tak vás vyzve, aby ste odpovedali na tri jednoduché otázky. Následne vám internetoví zločinci ponúknu možnosť otvorenia troch darčekov, medzi ktorými ak nájdete kolobežku, tak je vašou.

printscreen podvodnej sutaze_facebook_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

Potom, aby ste si mohli nárokovať výhru, tak podvodná stránka vás presmeruje na produktovú stránku kolobežky, kde internetoví podvodníci žiadajú vyplnenie vašich údajov, kam má byť kolobežka doručená.

printscreen podvodnej sutaze_facebook_3
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

V ďalšom kroku, ako vyplníte základné údaje, tak na ďalšej stránke vás hackeri vyzvú, aby ste uhradili poplatok za kolobežku vo výške 1€. Samozrejme, ako tieto údaje vyplníte, tak ku kolobežke sa nedostanete, ale kybernetickým zločincom odovzdáte údaje z vašej bankovej karty, ktorú môžu následne zneužiť.

Podvodna stranka_3
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

Ak ste sa medzičasom nechali nachytať na súťaž vyššie, tak vám odporúčame, čo najskôr kontaktovať vašu banku, aby vám zablokovali kartu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close