Anonymous odkryli už viac ako 2 milióny ruských e-mailových správ. Toto sú najvýznamnejšie útoky, ktoré mnohým otvorili oči

Hackeri z Anonymous od začiatku vojny na Ukrajine zverejnili už viac ako 2-milioný ruských e-mailových správ z rôznych štátnych inštitúcií a miestnych firiem.

Anonymous_ukrajina
Zdroj: Twitter (Anonymous TV)

Len málokto vo februári tohto roka čakal, že Rusko napadne Ukrajinu. Potom, ako Putinov režim začal vojnu u nášho východného suseda, hackeri z Anonymous oznámili, že pomôžu Ukrajincom na kybernetickom fronte.

Útoky hackerov zo začiatku vyzerali neškodne, neskôr však nabrali na obrátkach. Dokázali sa napríklad nabúrať do televízneho vysielania ruských televízií, prostredníctvom ktorých odvysielali zábery z Ukrajiny. Rovnako sa im podarilo nabúrať aj do tisícok tlačiarní naprieč ruskými domácnosťami, prostredníctvom ktorých vytlačili informácie o tom, čo sa deje u ich susedov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Anonymous okrem iného realizovali kybernetické útoky aj na štátne inštitúcie a súkromné spoločnosti. V mnohých prípadoch sa im podarilo odkryť e-mailovú komunikáciu z jednotlivých organizácií. Hackeri hovoria, že doposiaľ zverejnili prostredníctvom serverov DDoSecrets viac ako 2 milióny e-mailových správ. Ktoré z týchto útokov boli najvýznamnejšie?

Tieto hackerské útoky patria medzi najvýznamnejšie

Asi nikoho neprekvapí, že naprieč Ruskom dochádza k ovplyvňovaniu obsahu zo strany štátu, ktorý je dostupný v médiách. Prvý kybernetický útok, ktorý tieto domnienky potvrdil, bol útok na miestneho cenzora médií, Roskomnadzor. Hackerom sa podarilo získať 360-tisíc dokumentov a viac ako 800 GB dát. Útok ponúkol bežným ľuďom pohľad do toho, ako úrad funguje v praxi. Druhý útok, prostredníctvom ktorého vyplávalo na povrch viac ako 900-tisíc e-mailových správ, hackeri podnikli na ruskom vlastnenú mediálnu spoločnosť VGTRK. Ide o spoločnosť, pod ktorú patrí napríklad tlačová agentúra Sputnik, či televízny kanál Rossiya 1. E-mailová komunikácia odkryla, že Rusko dlhodobo a hlavne systematicky koriguje politický obsah v médiách.

Jednou z ďalších verejných inštitúcií, ktorá sa dostala do hľadáčika hackerov, bola spoločnosť Mosekspertiza. Ide o firmu, ktorú založila Moskovská obchodná komora na poskytovanie odborných služieb a konzultácií ruským podnikom. Anonymous v tomto prípade zverejnili približne 150-tisíc e-mailov.

Útokom sa nevyhli ani súkromné firmy

Hackeri svoju pozornosť venovali aj rôznym súkromným ruským spoločnostiam. Spomenúť môžeme napríklad prelomenie serverov spoločnosti Marathon Group, ktorú z veľkej časti vlastní Alexander Vinokur, rodinný príslušník ruského ministra zahraničných vecí. V tomto prípade Anonymou zverejnili 62-tisíc e-mailových správ o celkovej veľkosti 52 GB.

Ďalším významným kybernetickým útokom z tohto súdka bol aj útok na spoločnosť Thozis Corp. Ide o spoločnosť, ktorú vlastní jeden z najbohatších Rusov, Zakhar Smushkinom. Celkovo bolo zverejnených 5-tisíc e-mailových správ.

Netreba zabudnúť ani na jeden z prvých útokov tohto druhu, ktorý Anonymous vykonali v súvislosti s vojnovým konfliktom. Ide o útok na spoločnosť MashOil, ktorá navrhuje zariadenia využívané v ťažobnom priemysle. V tomto prípade zverejnili 140-tisíc e-mailových správ. Tak isto sa im podarilo nabúrať aj do serverov firmy Transneft. Ide o spoločnosť, ktorá prevádzkuje najväčšiu sieť ropovodov na svete. Hackeri po kybernetickom útoku zverejnili desaťtisíce e-mailových správ.

Jeden z ďalších útokov, ktorý patrí medzi tie najvýznamnejšie, je kybernetický útok na bieloruskú spoločnosť Tetraedr. Ide o firmu, ktorá dodáva Rusom zbrane. Hackeri v súvislosti s týmto útokom zverejnili tisíce e-mailových správ, ktorých veľkosť presiahla 200 GB dát.

Pár dní dozadu hackeri oznámili, že sa nabúrali aj do systémov spoločnosti Petrofort, Forest a Aerogas. Celkovo zverejnili viac ako 400-tisíc e-mailových správ.

Útoky vyššie odhalili nielen to, ako fungujú štátne inštitúcie, ale aj to, ako sú miestni oligarchovia prepojení na predstaviteľov krajiny vrátane rôznych tajných dohôd, či dokumentov.

Záverom ale treba uviesť, že potrvá nejakú dobu, kým investigatívni novinári prejdú všetku komunikáciu, ktorá bola odhalená. Môžeme však očakávať, že v priebehu najbližších mesiacov a rokov sa o fungovaní miestnych úradov a lokálnych spoločnosti dozvieme také informácie, ktoré sa nemali nikdy dostať na verejnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre