ANDROIDSpravodajstvo

Čistý Android bez úpravy alebo s nadstavbou? Ktorý systém je lepší a prečo nevyužívame čistý Android?

Preferujete čistý Android alebo vlastníte smartfón s nejakou nadstavbou? Pozrite sa na porovnanie týchto dvoch alternatív.

Operačný systém Android je tu s nami už trinásť rokov a za ten čas sa veľa vecí zmenilo. A zatiaľ čo mnohí používatelia smartfónov stále preferujú čistý Android bez úpravy alebo len s minimálnou úpravou, drvivá väčšina používateľov preferuje nadstavby, ktoré takýto systém upravia. Prečo tomu však tak je? Nebolo by jednoduchšie využívať čistý systém, ktoré je už sám o sebe pripravený na používanie? A prečo si ľudia do smartfónov vôbec inštalujú custom ROM, ktoré sú ďalšou úpravou toho, čo nám prinesie výrobca smartfónov? Na odpoveď ku všetkým otázkam sa teraz pozrieme spolu.

Trochu histórie čistého Androidu

Systém Android pre smartfóny sa už niekoľkokrát pokúšal priniesť svoju čistú verziu medzi fanúšikov smartfónov. Prvým pokusom tak bol projekt Google Play Edition, ktorý prinášal čistú verziu systému do smartfónov, ktoré pôvodne poháňala nadstavba. Jedným z nich bol v tej dobe napríklad Samsung Galaxy S4 GPE či HTC One GPE. Oba smartfóny tak mali verziu s upraveným Androidom, no neskôr prišli i v GPE (Google Play Edition) verzii. Za ich neúspechom však zrejme stála vyššia cena v porovnaní s pôvodnou verziou s nadstavbou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskôr sa však Google rozhodol vyrábať svoje smartfóny, ktoré poznáme pod menom Nexus. Ide o akéhosi predchodcu pre dnešné Pixely, ktoré rovnako využívali čistý Android. Tieto smartfóny prišli s odomknutým bootloaderom od výroby a navyše boli klasifikované ako smartfóny určené pre vývojárov. Dalo sa teda na nich upravovať takmer čokoľvek. Posledný Nexus bol predstavený v roku 2015, pričom prvý Pixel ho nahradil hneď nasledujúci rok.

Tu sa však už dostávame k projektu AndroidOne, ktorý tu s nami bol len nedávno a pobudol tu celkom krátko. Tento program začal v roku 2014, no veľkej obľube sa tešil približne o 3 roky neskôr. Dnes by sme však len ťažko hľadali smartfóny, ktoré tento čistý Android využívajú. Veľkými predstaviteľmi systému, ktorý sľuboval mesačné aktualizácie počas troch rokov, boli spoločnosti ako Nokia, Motorola či jedného času i Xiaomi. Tieto smartfóny sa však z trhu postupne vytrácajú a veľkej popularite sa tešia nadstavby.

Prečo využívame nadstavbu v našom smartfóne?

Nadstavby smartfónu sú tu s nami dlhšie, ako by ste čakali. Už pri počiatkoch Androidu sa spoločnosť HTC ako veľký priekopník tohto systému pokúsila priniesť SenseUI, ktorému sa darilo. Známou staršou nadstavbou je napríklad i TouchWiz od Samsungu, ktorý neskôr nahradil Samsung Experience a dnes využívame OneUI. Nadstavby teda nie sú len novodobým výdobytkom, ktorý sa v smartfónoch nachádza.

V konečnom dôsledku však nadstavby dokážu priniesť do smartfónov funkcie, ktoré napríklad ani čistý Android neponúka. A práve z tohto dôvodu sa ľudia rozhodli siahnuť skôr po verziách s nadstavbou ako s čistým Androidom. Navyše spoločnostiam dokážeme odpustiť nejaké tie predinštalované aplikácie, ktoré sa v zariadeniach s nadstavbou nachádzajú. Je to totiž zrejme jedinou nevýhodou upraveného Androidu.

Stále sú tu však používatelia, ktorým nevhovuje ani pôvodný systém od spoločnosti napriek tomu, že sa v ňom nachádza nadstavba. Pre týchto sú na svete rôzne custom ROMs, ktoré neprihliadajú na rôzne pravidlá či aktualizačné politiky spoločnosti. Rovnako so sebou neprinášajú tieto zbytočné predinštalované aplikácie, čím sa stávajú veľmi atraktívnymi alternatívami pre stock systém.

Takmer čistý systém Android tak dnes vieme nájsť u výrobcov akými je Sony, Nokia, Motorola či Asus. I v tomto prípade však ide o systém s miernymi úpravami oproti Pixelom od Googlu. V každom prípade však voľba systému ostáva na samotných používateľoch a i keď niekomu môže vyhovovať čistý systém Android, inému zasa môžu imponovať rozne nadstavby.

Vlastníte alebo ste niekedy vlastnili smartfón s čistým Androidom? A akú nadstavbu využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

via androidauthority.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close