Takto môžu smartfóny sledovať našu polohu: Je to užitočná funkcia alebo nie?

Určite ste si všimli, že mnoho aplikácií žiada prístup k našej polohe. Mali by ste im ho dať?

Ako funguje funkcia sledovania polohy?
Zdroj: NASA, koláž: vosveteit.sk

Určite ste sa už aj vy stretli s aplikáciami, ktoré dokážu sledovať vašu polohu. Ide napríklad o aplikácie, ktoré zistia polohu zariadenia v prípade krádeže/zabudnutia, alebo ukážu členom vašej rodiny, kde sa práve nachádzate.

Je to dvojsečná zbraň. Veľké množstvo ľudí to berie ako zásah do súkromia, alebo sa bojí, že môžu byť tieto dáta v budúcnosti zneužité. Iní si možnosť sledovania polohy chvália. Nech už patríte do akejkoľvek skupiny, prečítajte si niečo o tom, ako sledovanie polohy vlastne funguje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobilné zariadenia sa pripájajú na internet pomocou IP adresy, ktorá je pridelená, píše portál MakeUseOf. IP adresy sa dajú vyhľadať veľmi ľahko a pomocou nich je možné zistiť, kde sa približne nachádzate. Jednou z možností, ako tomu zabrániť je použitie siete VPN (pozn. redakcie: Virtual Private Network). Táto služba zamaskuje vaše pripojenie a bude to vyzerať, akoby ste sa práve nachádzali v inej krajine. Určovanie polohy prostredníctvom IP adresy sa však vo všeobecnosti nepovažuje za veľmi presné.

Ďalšou metódou sledovania polohy je prostredníctvom technológie GPS. Tento systém určuje polohu zariadenia podľa satelitov, čiže aj bez internetu môže vaše zariadenie vysielať svoju polohu. Funkciu GPS využívajú aplikácie, ako napríklad Google mapy, no môžete ju v nastaveniach vypnúť.

V smartfónoch vo všeobecnosti aplikácie využívajú na určovanie polohy takzvané Služby určovania polohy Android, resp. Služby určovania polohy Apple. Tieto systémy na svoje riadne fungovanie využívajú kombináciu dát. Môže ísť napríklad o informácie z GPS, Wi-Fi, mobilnej siete, ale i senzorov smartfónu (napríklad akcelerometera). K týmto službám môžu mať prístup aj aplikácie tretích strán, ktoré za týmto účelom využívajú takzvané API, čo sú nástroje pre vývojárov. Obmedziť aplikáciám prístup k polohe zariadenia, môžete v nastaveniach smartfónu  pre každú aplikáciu zvlášť. 

Okrem špecifických systémov, ktorých cieľom je určovanie polohy, sa môžete prezradiť aj sami. Dnes na sociálne siete pridávame množstvá fotografií, ktoré môžu niekomu prezradiť, kde sa práve nachádzate. Nehovor viac o tom, že mnoho dát, ktoré nahrávame na internet, obsahujú aj takzvané metadáta, ktoré častokrát disponujú aj informáciou o aktuálnej polohe.

Je sledovanie polohy dobré či nie?

Napriek tomu by sme nemali vnímať sledovanie polohy ako úplné zlo. Táto možnosť prichádza s niekoľkými výhodami. So sledovaním polohy môžete napríklad využívať služby Google, ktoré vám v neznámom meste môžu ukázať najbližšie pamiatky či iné atrakcie. Alebo na základe zozbieraných informácií od používateľov, dokážu v prípade navigácie odhadnúť premávku a čas príchodu na miesto.

Zároveň by ste sa tejto funkcie nemali báť. Spoločnosti zbierajú nepredstaviteľné kvantum dát a vyselektovať jednu jedinú osobu a jej pohyb, je vcelku náročné. Spoločnosti, ako Apple, či Google navyše dáta anonymizujú.

Jediná možnosť, kedy by sledovanie polohy mohlo byť rizikové je v prípade, že dáte špecifický súhlas nedôveryhodným aplikáciám. V tomto prípade môže byť napríklad reč o sociálnych sieťach, ktoré vám dokážu ukázať presnú polohu vašich priateľov. V tomto prípade existuje možnosť, že vás uvidí niekto, komu by ste sa chceli radšej vyhnúť.

Ako vo väčšine prípadov, aj tu platí, aby ste si dvakrát rozmysleli, ktorej aplikácii dáte povolenie monitorovať vašu polohu. Možno trochu smutnou správou je, že sa dnes nedokážeme 100% vyhnúť sledovaniu polohy bez toho, aby sme nechali smartfón doma. Netreba však všetky spoločnosti hádzať do jedného vreca. Niektoré pracujú s vašimi dátami zodpovedne a poskytnú vám množstvo výhod, zatiaľ čo iné sú už menej bezpečné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre