Spravodajstvo

Cenzúra internetu? V týchto krajinách došlo v priebehu minulého roka k vypnutiu internetu

Prístup k internetu berie väčšina z nás ako samozrejmosť. V niektorých krajinách toto šťastie ale nemajú, pretože ho vláda plánovane vypína.

Prístup na internet berie väčšina z nás za samozrejmosť. Denne sa tak dozvedáme mnoho informácií a zrejme by sme bez neho nevedeli ani pracovať. Nie všade je ale stabilné pripojenie na internet samozrejmosťou. Dôkazom toho sú rôzne vypnutia internetu v rôznych krajinách sveta. V tomto prípade používateľom nepomôže ani VPN, ktoré slúži na obchádzanie cenzúry. Na informáciu upozornil asociácia accessnow.org.

Cenzúra, regulácia informácií, či izolácia

Organizácia Access Now zaznamenala a zdokumentovala 182 odstávok internetu v 34 krajinách sveta za rok 2021. Pre porovnanie, v roku 2020 bolo zaznamenaných 159 odstávok v 29 krajinách. V týchto číslach je teda viditeľný trend vzostupu digitálneho autoritárstva. Vypnutie internetu je totiž osvedčený nástroj pre cenzúru, či reguláciu informácií. To všetko v jednom rýchlom kroku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rôzne vlády sa tak snažia o udržanie moci a to najmä počas rôznych nepokojov, protestov alebo vojen. V roku 2021 sa tak stalo napríklad v Etiópii, MjanmarskuIndii, kedy vláda jednoducho chcela potlačiť nesúhlas a presadiť kontrolu nad obyvateľstvom. Mapu všetkých cielených vypnutí internetu si viete pozrieť nižšie.

mapa krajín s vypnutým internetom
Zdroj: Access Now

Nie je výpadok ako výpadok

Ak sa v Európe spomenie výpadok internetu, tak si väčšina z nás predstaví niekoľkohodinový problém. V istých častiach krajín sa ale bavíme o rokoch. Pakistanské federálne spravované kmeňové územia nemali prístup k internetu od polovice roka 2016 až do konca roka 2021, konkrétne išlo o 2026 dní. V etiópskom regióne Tigray internet nejde stále už posledných 18 mesiacov.

Odstávky sa v niektorých krajinách týkajú aj mobilného internetu. V roku 2021 išlo napríklad o krajiny Bangladéš, Kuba, India, Kazachstan, či Senegal. Uganda dokonca zaviedla vypnutie mobilného internetu v čase konania protestov.

Blokovanie komunikačných platforiem

V 22 krajinách bol taktiež obmedzený alebo úplne zablokovaný prístup k rôznym komunikačným platformám. Napríklad v Pakistane úrady pred plánovanými protivládnymi protestmi obmedzili prístup k hlavným sociálnym sieťam ako Facebook, TwitterTikTok. V iných krajinách bolo dokonca kriminalizované obchádzanie týchto blokácií pomocou služieb VPN.

Za rok 2021 organizácia taktiež zaznamenala rôzne prípady škrtenia, čiže umelého obmedzenia toku dát. Táto forma cenzúry sa týkala komunikačných platforiem a išlo najmú o zabránenie šírenia dôkazov o porušovaní ľudských práv. Takéto prípady sa udiali napríklad v Rusku, Ugande, Indii, Alžírsku, či v Jordánsku.

Dôvody sú rôzne

Z prípadov vyššie je jasné, že zväčša vláda internet vypína vtedy, kedy si chce upevniť svoju moc, prípadne počas nejakých nepokojov či vojen. Vypnutia internetu sa ale objavujú aj napríklad počas konania volieb. To je doslova katastrofa pre demokraciu. Takéto prípady boli v poslednom roku zaznamenané v šiestich krajinách, konkrétne v Čade, Konžskej republike, Iráne, Nigeri, Ugande a Zambii.

Internet vie byť ale vypnutý napríklad aj počas konania školských skúšok pre zabránenie podvádzaniu. Tento postup je bežnou praxou v krajinách severnej Afriky a na Blízkom východe.

Niekedy je skutočne strašné sledovať to, čo sa deje v iných krajinách. Prístup na internet môžeme pokojne zaradiť medzi ľudské práva a jeho vypnutím vlády porušujú tieto pravidlá mnohonásobne. Pevne ale veríme, že situácia sa bude z roka na rok zlepšovať.

Dovoľte nám, dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme schopnosti krajiny vypnúť internetu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close