SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nachádza sa v Slnečnej sústave ďalší plynný obor? Nová štúdia nevedomky naznačila existenciu deviatej planéty

Deviata planéta je jednou z najväčších záhad našej sústavy a nová štúdia prináša viac informácií o tomto zvláštnom objekte.

Nová štúdia vznikajúca v Michigan State University v spolupráci s Čínou a Francúzskom, ponúka nové vysvetlenie toho, prečo sa plynné planéty vo vonkajšej časti sústavy (pozn. redakcie: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún) nachádzajú tam, kde sa nachádzajú. Zároveň ale naznačujú, že približne 80-miliárd km od Slnka môže ležať ďalší plynný obor, známy aj ako deviata planéta, píše portál SciTech Daily.

Keď naše Slnko vznikalo, vytvorilo okolo seba prstenec hmoty, známy aj ako protoplanetárny disk. V počiatočných fázach slúžil materiál z disku ako palivo pre našu hviezdu. Neskôr sa začali drobné čiastočky materiálu na seba nabaľovať a postupne vznikali planéty. Naša sústava ale nevyzerala vždy tak, ako ju popisujú modely dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že plynné planéty začali obiehať Slnko v úplne inej vzdialenosti, no až neskôr sa dostali na miesta, kde pretrvali do dnešného dňa. Dokázala to štúdia z roku 2005, ktorá svetu predstavila takzvaný model Nice, ktoré je pomenovaný podľa francúzskeho mesta, kde vznikol. Podľa tohto modelu krátko po vzniku planét prevládala v sústave gravitačná nestabilita. To znamená, že sa planéty postupne premiestňovali, kým sa usadili na svojich miestach.

Hovorí sa predovšetkým o nestabilite plynných planét, ktorá nastala stovky miliónov rokov po zmiznutí protoplanetárneho disku. Novšie dôkazy ale naznačujú, že sa tento proces odohral o niečo skôr. Vedci v novom výskume prichádzajú s teóriou, že za premiestnenie plynných planét môže spôsob, akým protoplanetárny disk zmizol. Počítajú aj s možnosťou, že plynné planéty nemuseli byť nestabilné, ako to tvrdí model Nice.

„Náš výskum nakoniec skončil posilnením modelu Nice, nie jeho zničením,“ vysvetľuje Sean Raymond, jeden z autorov novej štúdie.

Plynné planéty sú v našej sústave umiestnené na širších obežných dráhach. Simulácie vedcom ukázali, že do súčasnej polohy sa mohli dostať v prípade, ak by protoplanetárny disk mizol z vnútorného okraja po vonkajší.

Existuje deviata planéta?

Táto teória síce priamo nespomína záhadnú deviatu planétu, no z jej kontextu sa môžeme čo-to dozvedieť o jednej z najväčších záhad Slnečnej sústavy. Momentálne sa vo vedeckej komunite šíri zapálená diskusia o tom, koľko planét má vlastne naša sústava. Hoci niektorí sú ešte stále pobúrení z toho, že bolo Pluto vyhodené zo zoznamu planét, deviatou planétou sa rozumie úplne iný kozmický objekt.

Ak vedci počítali s možnosťou, že sa na okraji sústavy nachádza ešte jeden plynný obor, deviata planéta, model Nice fungoval o trošku lepšie. Zaujímavosťou je, že táto planéta mohla na počiatku Slnečnej sústavy existovať. Podľa simulácií bola vplyvom gravitačnej nestability planét vykopnutá preč. Vykopnutie deviatej planéty by zároveň pomohlo plynným obrom prejsť na obežné dráhy, na ktorých sa nachádzajú dnes.

O deviatej planéte sa stále vedú diskusie a podľa niektorých teórií by sa stále mala nachádzať 80-miliárd km od Slnka. Vedci zatiaľ planétu nájsť nedokázali. Autori štúdie nedokázali povedať, či by sa deviata planéta stále mala nachádzať na okraji našej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close