Bill Gates: „nechať vyhrať Android bola naša najväčšia chyba“

Jedna z najväčších chýb zakladateľa spoločnosti Microsoft, Billa Gatesa, bolo to, že nechal vyhrať Android nad Windows Mobile platformou

bill gates android
Zdroj: pixabay.com (mohamed_hassan a krapalm), úprava Vosveteit.sk

Spomínate si na operačný systém Windows Mobile? Jednalo sa o operačný systém pre smartfóny, za ktorým stála spoločnosť Microsoft (pozn. redakcie: resp. ešte aj stále stojí). V roku 2008, kedy na trh prišiel Android tak ho Microsoft nepokladal za konkurenciu, dnes je situácia úplne opačná. Android dominuje a Windows Mobile v podstate neexistuje s výnimkou posledných mohykánov.

Billa Gates, ktorý je otcom spoločnosti Microsoft počas udalosti hosťovanej portálom TechCrunch utrúsil niekoľko slov aj v spojitosti s operačný systémom Windows Mobile, ktorý bol svojho času dominantným operačným systémom. V skratke však povedal, že najväčšou chybou bolo, že nechali vyhrať Android.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Viete, vo softvérovom svete, najmä pre platformy, víťazi berú všetky trhy. Takže, viete, najväčšou chybou, akej som sa kedy dopustil, je to, že Microsoft nebol tým, čím je Android,  Android je štandardná platforma pre telefonovanie od iných výrobcov ako Apple…“, hovorí Bil Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft. Ďalej dodal: „„Je to naozaj víťaz (pozn. redakcie: Android). Ak máte o polovicu viac aplikácií alebo o 90 percent viac aplikácií, ste na ceste spečatiť Váš osud. Je tu priestor pre presne jeden operačný systém, ktorý nie je od Apple…“

Tak kde sa stala chyba?

Synchronizácia medzi počítačom a smartfónom? Skvelá vec, tá však na konci dňa nepomohla Microsoftu uspieť a to ani v kombinácii s operačným systémom, ktorý bol intuitívny a zároveň sa pokladal za najbezpečnejší operačných systém na trhu. Dokonca sa hovorilo, že Windows Mobile je neheknuteľným OS.

Tak kde sa stala chyba? Málo zariadení a nedostatok aplikácií. Microsoft, svojim spôsobom, akvizíciou Nokie všetko vsadil na jedného koňa, hoci existovali aj ďalší výrobcovia. Tí nedostávali toľko priestoru ako práve Nokia. Microsoft týmto krokom pravdepodobne sledoval to, že nechcel byť len softwarovým gigantom, ale aj hardwarovým. Neskôr Microsoft pochoval aj samotnú Nokiu a rozhodol sa zariadenia vyrábať pod svojou značkou, ktorá sa jednoducho neuchytila. Medzi časom viacero brandových výrobcov sa presunulo na Android platformu a spolu s nimi prešli aj vývojári aplikácií. Posledné roky sa Windows Mobile platforma doslova trápila, dokonca nemala ani poriadnu aplikáciu Facebooku. Dnes trhový podiel operačného systému Windows Mobile sa blíži k nule.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre