Bill Gates: Budeme potrebovať vyrobiť a distribuovať 7-miliárd vakcín

Gates približuje širokej verejnosti čo stojí za procesom výroby vakcíny

Bill Gates vysvetluje proces vyroby vakciny
Zdroj: Youtube (Bill Gates)

Aktuálne pandémia v niektorých regiónoch sveta je čiastočne na ústupe, a v iných zas naberá na sile. Príkladom môže byť napríklad Brazília, kde sa denný počet nakazených ľudí ráta na tisíce. Na druhej strane sú zas krajiny, ktorým sa darí lepšie. Napríklad stredná Európa, kde sa pomaly uvoľňujú jednotlivé opatrenia. Treba však povedať, že stále nemáme vyhraté a to ani v regiónoch, kde sa situácia zlepšuje.

„Ľudstvo nikdy nestálo pred naliehavejšiu úlohu ako vytvoriť širokú imunitu pred koronavírusom“, hovorí Gates vo svojom blogu  GatesNotes (Gatesové poznámky)

Bill Gates v rámci svojho blogu zdieľa niekoľko zaujímavých myšlienok a postrehov v spojitosti s aktuálne prebiehajúcou pandémiou. Jedna z hlavných otázok, ktorú pokladá je:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kedy sa budeme môcť vrátiť k životu pred pandémiou?“

Na túto otázku si zároveň aj odpovedá slovami, že až keď budeme mať dokonalý liek na liečbu COVID-19, resp. keď bude každý na svete zaočkovaný.

Vývoj vakcíny môže trvať od 9 mesiacov až po 2 roky

Ďalej však dopĺňa, že tento scenár nevidí v tak dohľadnej dobe, a to aj napriek tomu, že celý svet sa sústreďuje na vytvorenie vakcíny. Gates sa odvolávala na známeho doktora Anthony Fauci (ide o riaditeľa National Institute of Allergy and Infectious Diseases), ktorý odhaduje, že to môže ľudstvu trvať aj 18 mesiacov. Gates ďalej dopĺňa, že by to mohlo byť niekde v rozpätí 9 mesiacov až dvoch rokov.

„Anthony Fauci povedal, že si myslí, že vývoj vakcíny proti koronavírusu bude trvať asi osemnásť mesiacov. Súhlasím s ním, aj keď to môže byť len 9 mesiacov alebo až dva roky.“, hovorí Gates.

Niektorí vedci však veria, že vývoj vakcíny by mohol byť v kratšom časovom horizonte. Vedci z Oxfordu dokonca spomínajú už september tohto roka. Píše portál cbsnews.com.

Musí byť bezpečná a účinná

V každom prípade 18 mesiacov môže znieť pre laickú verejnosť ako nepredstaviteľne dlhý čas, opak je však pravdou. Gates píše, že by išlo o jeden z najrýchlejších procesov vývoja vakcíny. Ďalej dopĺňa, že vývoj vakcíny zvyčajne trvá asi 5 rokov. Ďalej vysvetľuje, že ak sa zameriate na chorobu, tak musíte vytvoriť vakcínu, ktorú najprv testujete na zvieratách a potom je možné začať s testovaním na ľuďoch.

„Bezpečnosť a účinnosť sú dva najdôležitejšie ciele každej vakcíny. Bezpečnosť je presne to, ako to znie: je vakcína bezpečná pre ľudí? Niektoré menšie vedľajšie účinky (napríklad mierna horúčka alebo bolesť v mieste vpichu) môžu byť prijateľné, avšak nechcete ľudí očkovať niečím, čo im môže navodiť chorobu.

Účinnosť sa meria, ako dobre vás vakcína dokáže ochrániť pred ochorením. Aj keď by ste v ideálnom prípade chceli, aby vakcína mala 100% účinnosť, tak v mnohých prípadoch ju nemá. Napríklad tohtoročná vakcína proti chrípke je účinná okolo 45 percent.“

Testovanie prebieha vo viacerých fázach

Gates ďalej vysvetľuje, že testovanie vakcíny prebieha v troch fázach. Prvá je, kedy dáte potenciálnu vakcínu malej skupine zdravých dobrovoľníkov. Vedci ju v tejto fáze vyskúšajú aplikovať v rôznych dávkach, aby zistili, kedy vakcína vytvorí najsilnejšiu imunitnú reakciu, a zároveň aby mala čo najmenšie vedľajšie účinky. V druhej fáze dáte vakcínu väčšiemu množstvu ľudí rôznej vekovej štruktúry a s rôznym zdravotným stavom. Následne v tretej fáze ju vedci testujú na tisícoch ľudí, ktorých stav môžeme charakterizovať ako „prirodzené podmienky ochorenia“. Ide o ľudí, u ktorých je predpoklad, že už sú vystavení riziku infekcie, a následne sa monitoruje účinok vakcíny. Táto fáza je pritom najdlhšia, píše Gates.

Následne po týchto troch základných fázach vakcína (ak testovanie dopadlo úspešne) ide do procesu schvaľovania jednotlivých úradov a do masovej výroby. Pre lepšie pochopenie procesov  si Gates pomáha grafom nižšie.

proces tvorby vakciny
Zdroj: media.gatesnotes.com

V ďalších častiach svojho príspevku hovorí o aktuálne 115 možných kandidátoch  (k 9. aprílu), ktorý vyzerajú sľubne. Zároveň ďalej vysvetľuje:

„Keď sa patogén choroby dostane do vášho systému, imunitný systém reaguje produkciou protilátok. Tieto protilátky sa pripájajú k látkam nazývaným antigény na povrchu mikróbov, ktoré vysielajú vášmu telu signál k útoku. Váš imunitný systém vedie záznamy o všetkých mikróboch, ktoré ste kedy porazili, takže dokáže rýchlo rozpoznať a zničiť zárodky choroby skôr, ako Vám navodí ochorenie.

Vakcíny obchádzajú celý tento proces tým, že učia vaše telo, ako poraziť patogén bez toho, aby  niekedy ochorelo. Dva najbežnejšie typy – a tie, ktoré pravdepodobne poznáte najviac – sú inaktivované a živé vakcíny.

Inaktivované vakcíny obsahujú usmrtené patogény. Živé vakcíny, sú na druhej strane vyrobené zo živých patogénov, ktoré sú slabé (alebo boli „oslabené“). Sú vysoko účinné, ale náchylnejšie na vedľajšie účinky ako ich inaktivované náprotivky.“ vysvetľuje Gates.

Gates ďalej dodáva, že nedostatkom postupov vyššie je, že sú časovo náročné. Dôvodom je, že obsahujú biologický materiál, ktorý je potrebné pestovať. Ďalej hovorí, že ho tešia nové prístupy založené na RNA a DNA, ktoré ak budú úspešné, tak si myslí, že ich bude možné rýchlejšie distribuovať naprieč svetom. Rozdiel vysvetľuje na RNA vakcíne, ktorá namiesto injekcie antigénu patogénu do tela, dáva telu genetický kód potrebný na produkciu samotného antigénu. Gates hovorí, že v podstate týmto spôsobom zmeníte svoje telo na vlastnú „výrobnú jednotku vakcíny“.

Budeme potrebovať 7 miliárd vakcín

Gates v závere svojho blogu dodáva, že aby sa nám podarilo zastaviť pandémiu, tak budeme potrebovať doručiť vakcínu takmer každej osobe na planéte. Bude to niečo, čo sme doteraz ešte neskúšali. Zároveň dopĺňa, že máme pred sebou veľa úloh, ktoré budeme musieť vyriešiť v spojitosti s distribúciou a skladovaním vakcíny.

„…Vytvorenie 7 miliárd dávok (alebo prípadne 14 miliárd, ak ide o viacdávkovú vakcínu) bude trvať mesiace – alebo dokonca roky – a mali by sme ich začať distribuovať, len čo bude prvá dávka pripravená na použitie…“ hovorí Gates.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre