ANDROIDAppleHuaweiSpravodajstvo

Android na trhu so smartfónmi stráca dych. Dobieha ho pomaly konkurencia. Aký systém máte v smartfóny vy?

Operačný systém Android zažil opäť pokles podielu na trhu. Dôvodom je pravdepodobne predstavenie nových iPhonov.

Operačný systém Android je dlhodobo jednotkou na trhu so smartfónmi. Tento systém, ktorý zastrešuje spoločnosť Google, prichádza v smartfónoch viacerých výrobcov a dokáže sa skvele adaptovať do prémiových, no aj menej výkonných zariadení. Aj preto sa teda dlhú dobu drží ako najvyužívanejší operačný systém na svetovom trhu, no zdá sa, že v poslednej dobe mierne klesá na popularite. Konkurencia ho ale rýchlo dobieha, čo potvrdzuje aj štatistiky vytvorená Counterpoint research. Aký podiel na trhu teda smartfóny s Androidom získali a aké operačné systémy sa nachádzajú na popredných miestach? Pozrite sa na to spolu s nami!

Android klesá na popularite

Aj keď lacné smartfóny sa na trhu stále pohybujú vo veľkých predajných číslach, tak používatelia čoraz viac siahajú po prémiových modeloch. Tie si vo viacerých prípadoch kúpia ako nové, no veľkú časť predajov tvoria aj smartfóny od mobilných operátorov či kúpa telefónov z druhej ruky. Možno aj preto príde používateľom výhodnejšie vybrať si skôr nový iPhone od operátora na splátky ako keby mali rovnakú sumu zaplatiť naraz za nový Android smartfón. Operačný systém od Googlu teraz zažíva trochu horšie časy, pretože jeho podiel na trhu mierne poklesol.

Android iOS HarmonyOS Q4 2022
Zdroj: counterpointresearch.com

Ako môžete vidieť, v priebehu štvrtého kvartálu minulého roka Android opäť poklesol pod 80% a získal len 76-percentný podiel na trhu. Naopak spoločnosť Apple so systémom iOS mala šťastné obdobie, keďže získala až 22%. Rovnaká situácia sa stala aj rok predtým. Vo štvrtom kvartáli roku 2021 systém Android rovnako poklesol pod 80% a Apple získal lepší podiel. Dôvodom je pravdepodobne predstavenie nových iPhonov, ktoré si k sebe zlákali množstvo nových fanúšikov. Generačná výmena smartfónov sa teda Applu pravdepodobne vydarila lepšie ako rok predtým.

Svoj podiel si drží aj HarmonyOS

Tretím väčším hráčom na trhu začína byť aj systém HarmonyOS od spoločnosti Huawei. Ten sa však na zvyšných dvoch gigantov zatiaľ nedoťahuje. Stabilne si však drží na trhu podiel 2%, pričom neustále rastie. HarmonyOS tak má šancu stať sa skutočne veľkým operačným systémom, ktorý by mohol doplniť Android a iOS na trhu so smartfónmi. Jeho nevýhodou však je, že sa zatiaľ nacházda len v smartfónoch od spoločnosti Huawei. Tie sú zároveň obmedzené svojou výbavou pre sankcie zo strany USA.

HarmonyOS operacny system pre smartfony
Zdroj: HarmonyOS

Nedávne predstavenie smartfónov zo série Huawei P60 by však mohlo vylepšiť predaje smartfónov a rovnako aj štatistiky systému HarmonyOS. Ten sa vo veľkej časti ale drží Číny a na globálnom trhu ho veľmi nenájdeme. Globálny trh si tak zatiaľ drží predajné čísla v rámci systému Android a iOS. A aj keď teraz Android získal nižší podiel na trhu, až do predstavenia nových iPhonov by sa mohli tieto predaje Androidov už len zvyšovať.

Na ktorú stranu sa staviate vy? Android či iOS? Alebo fandíte systému HarmonyOS? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close