Android vs. iPhone: Ktorí výrobcovia predali minulý rok viac prémiových smartfónov? Pozrite sa!

Pozrite sa na čísla predajov smartfónov, ktoré sa predali v prémiovej triede počas minulého roka. Dominoval Apple alebo Android?

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

V oblasti prémiových smartfónov a vlajkových lodí sa naskytuje otázka, ktorý výrobca je aktuálne kráľom. Prémiový segment sa totiž zvyčajne delí na dva póly, pričom jeden z nich patrí spoločnosti Apple a druhý si delia výrobcovia Androidov. Aký je však medzi týmito dvoma stranami podiel a ako sa výrobcom smartfónov darilo počas uplynulého roka? Prehľad predajov smartfónov nám priniesol portál counterpointresearch.com a vy sa s nami môžete pozrieť na túto štatistiku. A kto teda v priebehu roka 2022 kraľoval? Bol to Android či iPhone? Či už patríte medzi fanúšikov jednej alebo druhej strany, pozrite sa na to spolu s nami!

Apple si prechádza šťastnými chvíľami

Ak si ešte pamätáte, ktoré smartfóny sa počas roka 2022 predávali najlepšie, tak určite viete, ktorý výrobca dominoval v otázke medzi Androidom a iPhonom. Až osem smartfónov z desiatich najviac predávaných boli iPhony, pričom zvýšené predaje prémiových smartfónov sa odrazili aj na výsledku predaja v prémiovom segmente. Kategória prémiových smartfónov sa odráža v cenovej kategórii od 600 amerických dolárov vyššie a Apple v nej výrazne dominuje. Naopak Android stráca svoje čísla a aktuálne sa nachádza v tom najhoršom bode za posledných päť rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android vs Apple prémiový segment
Zdroj: counterpointresearch.com

Za minulý rok tak spoločnosť Apple získala až 75% v predajoch v rámci prémiového segmentu, pričom v tejto cenovej kategórii získal Android len 23%. Zvyšné 2% pravdepodobne patrili ďalším operačným systémom, medzi ktoré môžeme zarátať aj HarmonyOS. Spoločnosť Huawei sa totiž začína vracať na trh a už čoskoro predstaví aj nové prémiové modely zo série Huawei P60. Aj tie prídu s operačným systémom HarmonyOS a prispejú do týchto štatistík.

Android výrobcovia si podiel rozdelili

Spoločnosť Apple si tak prisvojila až 75% podielu v prémiovom segmente smartfónov s cenou nad 600 amerických dolárov. Mimo iPhony sa však darilo aj výrobcom smartfónov s operačným systémom Android. Najviac sa pochopiteľne darilo Samsungu, ktorý získal až 16% podielu. Medziročne v porovnaní s rokom 2021 si však pohoršil o 5% a zníženie predajov pocítil aj čínsky Huawei. Ten však zažil zníženie podielu až o 44%.

Android vs iPhone prémiový segment
Zdroj: counterpointresearch.com

Prepad zažilo aj Xiaomi, ktoré získalo o 40% menší podiel na trhu so smartfónmi. Tešil sa však Honor so 110-percentným nárastom v predajoch a tiež Google, ktorý zažil až 118-percentný narast. Ako môžete vidieť, niektorým spoločnostiam sa tak darilo viac a iným menej. Apple však stále dominuje aj keď celkovo tvorí Android okolo 80% všetkých smartfónov vo všetkých segmentoch. V rámci Androidov sa však predávajú najmä lacnejšie modely, pričom spoločnosť Apple lacnejšie zariadenia neponúka.

Prispeli ste minulý rok do týchto štatistík? A ste skôr tím Apple či Android? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre