Android 13 v stabilnej verzii by mohol prísť už čoskoro: Google naznačuje, kedy nová verzia Androidu konečne príde!

Prví majitelia smartfónov budú môcť už o pár týždňov aktualizovať svoj smartfón na Android 13. Najbližšia záplata príde už s týmto systémom.

android 13 samsung
Zdroj: YouTube (Android Central)

Operačný systém Android sa nachádza v sedemdesiatich percentách všetkých smartfónov, ktoré sa nachádzajú na trhu. Veľká časť používateľov netrpezlivo čaká na aktualizáciu na najnovší systém, aj keď množstvo z nich zatiaľ nebeží ani na najnovšej verzii Androidu 12. Napriek tomu sa blíži príchod stabilnej verzie systému Android 13, o ktorom vraví už aj samotný Google. Portál androidauthority.com teraz prichádza s informáciou o predstavení stabilnej verzie tohto systému, ktoré by malo prebehnúť už v najbližších týždňoch. Prvé smartfóny by sa teda mohli tešiť na aktualizáciu už v blízkej dobe. Kedy by toto odhalenie mohlo prebehnúť? Na túto informáciu sa teraz pozrieme spoločne.

Android 13 môže prísť už v septembri

Odhalenie systému s označením Android 13 prebehlo už tradične počas konferencie Google I / O. Táto konferencia tento rok prebehla v máji a odvtedy postupne do smartfónov prichádzajú vývojárske beta verzie na testovanie. Už čoskoro by sme sa ale mohli dočkať stabilného systému. Ten by mal prvotne prísť do smartfónov z radov Pixel, ktoré pochopiteľne prichádzajú od Googlu. A najnovšie informácie poukazujú na to, že aktuálne sa pozeráme na poslednú záplatu pre august 2022 postavenú na systéme Android 12. Bezpečnostná záplata pre september 2022 by mala byť už postavená na Androide 13.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android 13 prichádza so zásadnými zmenami
Zdroj: Android-developers, Esper (Mishaal Rahman) Úprava: Vosveteit.sk

V septembri by mohla prísť do smartfónov aj verzia AOSP, teda Android Open Source Project, čo by pre výrobcov smartfónov mimo Google mohlo znamenať postupný príchod systému aj ku nim. Ak teda vlastníte napríklad Samsung, Xiaomi či iné smartfóny, už v nasledujúcich týždňoch by ste teoreticky mohli privítať aktualizáciu na najnovší Android. Verejnú verziu by sme si teda v prvých smartfónoch mohli otestovať už v septembri. To sme v každom prípade aj očakávali, keďže Google by tak dodržal tradíciu z posledných rokov.

Inak tomu nebolo ani v minulých rokoch

Keď si spomenieme na minulý rok, Android 12 sa v stabilnej verzii objavil v októbri. Verzie Android 11 a Android 12 sa v rovnakej fáze dostali na verejnosť v septembri a Android 9 Pie sme mohli prvýkrát vidieť v auguste roku 2018. Aktuálne je teda štandardný čas pre príchod systému Android 13 v stabilnej verzii do prvých smartfónov. A aj keď pôjde zatiaľ len o modely z radov Pixel, prví majitelia už na svoje aktualizácie budú môcť čakať. Očakávame, že Google v blízkej dobe zastaví vypúšťanie nestabilných beta verzií a namiesto nich do smartfónov prinesie už stabilné aktualizácie.

Ak však rátame s aktualizáciou bežných smartfónov iných výrobcov, s prvými aktualizáciami na Android 13 budeme môcť zrejme rátať v priebehu novembra či decembra. Nová verzia systému by mala do smartfónov prísť tento rok skôr rovnako, ako čakáme na skoršie predstavenie vlajkového čipsetu Snapdragon 8 Gen 2 či vlajkových lodí pre rok 2023. Tento rok sa zdá, že všetko prebehne akosi skôr a predstavenie s distribúciou operačného systému nebude výnimkou.

Dostanete do svojho smartfónu aktualizáciu pre Android 13? Alebo už s aktualizáciou nerátate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre