ANDROIDSpravodajstvo

Android 13 je realitou: Dostupný je v BETA zostavení pre prvé smartfóny

Google na svojom I/O evente predstavil nové smartfóny, no väčšinu pozornosti si uchmatli novinky v systéme Android 13.

Včera mal Google svoj event s názvom I/O, ktorý trval 2 hodiny. Počas nich oznámil zaujímavé produkty, ako Pixel 6a, Pixel 7, či Pixel Watch. Na väčšine takýchto eventov si hardvér uchmatne väčšinu pozornosti, no pri tomto evente tomu tak nebolo. Na informáciu upozornil web lifehacker.com.

Novinky v systéme Android 13

Najviac pozornosti sa totiž venovalo systému Android. Google sa svoj systém stále snaží posunúť o čosi dopredu. Jasné to je na funkcionalitách, ktoré prináša. O niektorých z nich sme počuli už v prípade beta verzie Androidu 13. Ide najmä o dizajnové zmeny, ako napríklad zmena farby ikony aplikácie pre lepšiu súhru s pozadím, či nový ovládač médií. Spomenutá bola taktiež možnosť zmeny jazyka v jednotlivých aplikáciách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
android zmena farieb
Zdroj: YouTube (Google)

Lepšie ochrana súkromia

Jednou z ďalších noviniek je, že aplikácia nebudú prístup k všetkým súborom a médiám v zariadení, ale len ku konkrétnym dátam, s ktorými potrebujú aplikácie pracovať. Znamená to, že napríklad ak budete chcieť zdieľať nejakú fotografiu, tak aplikácia bude pristupovať len ku konkrétnej fotografií a nie ku všetkým, ktoré máte nahrané v telefóne.

Android 13 povolenia
Zdroj: Google blog

Zmeny v komunikácii

Developeri v Googli taktiež neustále pracujú na vylepšovaní komunikačnej aplikácie Správy. S touto aplikáciou má Google smelé plány, pretože sa s ňou chce v rámci popularity minimálne vyrovnať Applu a jeho iMessage. Pracuje sa najmä na plnej podpore RCS, čiže protokolu, ktorý podporuje mimoriadne rýchle a oveľa viac bezpečné posielanie správ, videí, či hlasových správ. O tomto protokole sa už dlhšie vraví ako o nástupcovi klasických SMS správ.

Ďalšou novinkou je vylepšenie Peňaženky Google. Tá by po novom mala zahŕňať aj digitálne verzie preukazov, ako napríklad občiansky preukaz. Táto funkcionalita odzrkadľuje podobný program z dielne Apple, ktorý bude čoskoro uvedený na trh. Samozrejme nepôjde iba o fotku preukazu, pomocou technológie NFC bude aktívny aj čip daného preukazu. Takéto preukázanie totožnosti ale samozrejme nebude dostupné všade ihneď od začiatku.

Nové funkcionality čakajú aj operačný systém Wear OS. Ide napríklad o zavolanie SOS služby, či zlepšenie služieb varovania pred zemetrasením.

Zlepšená optimalizácia

Pozornosť bola zameraná aj na zlepšenú optimalizáciu systému a aplikácií na tabletoch. Aplikácie na tabletoch sú vo väčšine prípadov iba zväčšené verzie tých mobilných. Po novom bude pre vybrané aplikácie vylepšená ich optimalizácia. Medzi tieto aplikácie patrí napríklad TikTok, Facebook, či Canva.

Vylepšený by mal byť taktiež celý Android ekosystém, kedy by jednotlivé zariadenia mali medzi sebou pracovať oveľa viac efektívnejšie a plynulejšie. Do tohto ekosystému nepatria len smartfóny, tablety či hodinky, ale aj Chromebooky a autá. Aj tu sa má Google s kým porovnávať pretože vidíme, ako takáto výborná súhra môže vyzerať v prípade Apple.

Proaktívnejší asistent

Lepšie fungovať bude aj hlasový asistent. Jednou z noviniek napríklad je, že hlasový asistent bude schopný rozoznať aj pauzy v hovorenej reči a počká, kým nedopovieme celú vetu. Jednou z ďalších noviniek je aj schopnosť hlasového asistenta rozoznať, či sa s ním rozprávate alebo nie. Táto funkcia ale bude dostupnou prostredníctvom inteligentného displeja Nest Hub Max.

Nový Android 13 si môžu vyskúšať v súčasnosti majitelia viacerých značiek telefónov. Ide napríklad o telefóny spoločností Xiaomi, Asus, Lenovo, Nokia, OnePlus, Oppo, Realme, Google a ďalších.

My sa teda určite už nevieme dočkať jednotlivých vylepšení a aktualizácií. A čo si o týchto novinkách myslíte vy? Napíšte svoj názor dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close