ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Android 12 automaticky uspí nepoužívané aplikácie, aby uvoľnil miesto

Funkcia hibernácie aplikácií bola opäť zahliadnutou v skorom náhľade Androidu 12.

Uvedenie Androidu 12, hoci v BETA verzii, sa pomaly, ale isto blíži. Spolu so skracujúcim sa termínom, postupne sa dostávajú na povrch nové a nové informácie okolo pripravovaných funkcií. Je to možné hlavne vďaka dostupnosti skorého náhľadu Androidu. Najnovšie na jednu z funkcií upozorňujú vývojári známeho xda-developers.com fóra, ktorí objavili ďalšie informácie okolo vcelku užitočnej funkcie.

Skorý náhľad Androidu 12 odkrýva ďalšie vlastnosti funkcie hibernácie aplikácií

Ešte začiatkom tohto roka sa objavili prvé známky funkcie hibernácie dlhšie nepoužívaných aplikácií, pričom v najnovšom skorom náhľade, je táto funkcia opäť o čosi viac prítomnou. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál konkrétne upozorňuje na to, že v Androide 12 je rozšírený koncept „automatických odvolaní  povolení aplikácií“, ktoré používateľ dlhšiu dobu nepoužil, o novú funkciu ich dlhodobého spánku.

Podľa publikovaných správ, aplikácie ktoré používateľ dlhšiu dobu nepoužije, tak prejdú do špeciálneho režimu spánku. Vývojárom portálu sa podarilo ručne vyvolať tento špeciálny režim u viacerých aplikácií. Následne odhalili, že v rámci nastavení telefónu, v časti venujúcej sa aplikáciám, pribudla nová kolónka „nepoužívané aplikácie“. V rámci nej by mali byť zobrazené aplikácie, s ktorými používateľ dlhšiu dobu nepracoval a prešli do spomínaného režimu.

Podľa dostupných popisov v rámci skorého náhľadu Androidu, funkcia automaticky odvolá udelené povolenia aplikáciám nachádzajúcim sa v tomto režime, pozastaví upozornenia a odstráni dočasné súbory.

Android 12_funkcia hibernacie aplikacii
Zdroj: xda-developers.com

Hlavnou výhodou nebude úspora priestoru, ale odvolanie povolení

Portál ďalej dodáva, že podľa viacerých častí kódu, ktoré sa im podarilo odkryť, funkcia hibernácie aplikácií vymaže vyrovnávaciu pamäť alebo odstráni časti kompilácie, aby sa uvoľnilo miesto v úložisku. Druhým dychom však dodávajú, že používatelia s veľkokapacitným úložným priestorom, rozdiel v praxi moc nepocítia. A preto hovoria, že pravdepodobne  najväčšou výhodou tejto funkcie bude automatické odvolanie udelených povolení, ku ktorým jednotlivé, hoci  nečinné, aplikácie môžu pristupovať.

V každom prípade treba v závere povedať, že prítomnosť tejto funkcie v skorom náhľade Androidu 12 automaticky neznamená, že sa dostane aj do BETA zostavenia a neskôr aj do komerčne dostupnej verzie operačného systému. Pevne však veríme, že vo finálne bude funkcia prítomnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close