AMD plánuje už čoskoro priniesť 16-jadrové procesory aj do „mainstreamu“

amd ryzen uvodny
Zdroj: AMD

Spoločnosť AMD už dlhé roky pracuje na novej architektúre postavenej na 7nm výrobnom procese, Zen 2. Táto architektúra má byť základom 3. generácie procesorov Ryzen, ktoré by sa mali dostať na trh už v tomto roku. O plánoch spoločnosti sme ale dlhé mesiace nepočuli, no pár mesiacov pred ich oficiálnym predstavením sa na internete začali konečne objavovať ďalšie informácie, ktoré nám aspoň čiastočne napovedajú, čo od svetového výrobcu mikročipov môžme očakávať.

16-jadro v mainstreame

S novými informáciami prišiel známy thajský leaker APISAK, ktorý na sociálnej sieti Twitter zverejnil viacero podrobností o neznámom procesore od AMD, ktorý je postavený na novej architektúre Zen 2. Naozaj veľkým prekvapením ale je, že procesor disponuje až 16-jadrami, čo v tejto kategórií nie je bežnou záležitosťou. V Tweete sa spomína aj základná pracovná frekvencia 3,3 GHz a turboboost na 4,2 GHz. Za zmienku určite stojí aj kompatibilita so základnou doskou typu X570.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príliš malé frekvencie na vrcholný procesor od AMD

O 16-jadrových procesoroch sme počuli už v minulosti, kedy sa na internete objavili nepodložené informácie o pripravovaných procesoroch Ryzen 9 3. generácie. Pracovné frekvencie odhalených procesorov boli ale oveľa vyššie, ako uviedol leaker APISAK. Práve táto informácia vyvolala na sociálnych sieťach vlnu rozruchu o tom, že známy leaker buď klame, alebo sa jedná o úplne zavádzajúce informácie. I keď informácie potvrdiť nedokážeme, pravda môže byť niekde úplne inde.

Je vysoko pravdepodobné, že informácie zverejnené leakerom APISAK sú naozaj pravdivé. Problém je však v tom, že sa zrejme jedná o prvé predprodukčné procesory, ktoré sú zväčša ponúkané na testovanie ešte pred oficiálnym predstavením procesorov. Nevýhodou predprodukčných procesorov ale je, že zväčša bežia na výrazne nižších frekvenciách, rádovo o 0,6GHz, no v niektorých prípadoch išlo aj o rozdiel až takmer 1GHz.

Viac sa dozvieme už 27. mája

Bohužiaľ, aktuálne nemáme k dispozícií bližšie technické informácie, ani prípadný dátum dostupnosti, či cenu nových procesorov v našich končinách. Väčšina technologických nadšencov už ale napäto čaká na dátum 27. mája, čiže na výstavu Computex 2019, kde by mali predstavitelia AMD predstaviť nie len nové procesory postavené na architektúre Zen 2, ale aj novú generáciu grafických kariet AMD Navi. 

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (AMD)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre