Návody

Ako vyhľadávať informácie čo najrýchlejšie cez prehliadač Chrome

Prehliadač Chrome patrí medzi tie najpopulárnejšie prehliadače. Je to aj kvôli týmto trikom, ktoré urýchľujú vyhľadávanie.

Jednou zo základných funkcionalít internetu je vyhľadávanie informácií. Pre tieto potreby sme si zaužívali používať vyhľadávač Google. Tento vyhľadávač sa od svojich začiatkov mimoriadne posunul a vyhľadávanie je tak omnoho jednoduchšie. Existujú ale triky, ktoré toto vyhľadávanie vedia oveľa viac zrýchliť. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Vyhľadávanie cez Omnibox

Mnohí si pre vyhľadávanie prostredníctvom Googlu načítajú danú stránku, na ktorej vyplnia hľadaný výraz. V prehliadači Chrome to ale nie je potrebné. Hľadaný výraz stačí napísať do poľa, kde zadávame URL adresu stránky (ináč nazývaný Omnibox). Toto vyhľadávacie pole funguje rovnako, ako samotný vyhľadávač Google. Takéto vyhľadávanie vám tak vie ušetriť jeden krok navyše.

chrome vyhľadávanie omnibox 1
Zdroj: vosveteit.sk

Vyhľadávanie priamo na stránke

A pri Omniboxe ešte chvíľu zostaneme. Z neho totiž viete vyhľadávať výrazy priamo na stránke, ktorú chcete navštíviť. Takéto vyhľadávanie funguje na väčšine stránok. Pre takéto vyhľadávanie ale potrebujete vedieť skratku, ktorá takéto vyhľadávanie vyvolá. Preto prejdite do nastavení, kde otvorte sekciu Search Engine (Vyhľadávač). Následne si pozrite zoznam stránok, na ktorých viete vyhľadávať (Site search/vyhľadávanie na stránke). Skratku si viete pozmeniť kliknutím na logo ceruzky.

chrome omnibox skratky
Zdroj: vosveteit.sk

Potom už iba do Omniboxu zadajte skratku danej stránky, kliknite na Tab a zadajte hľadaný výraz. Prehliadač vás prenesie rovno k hľadanému výsledku na danej stránke.

chrome vyhľadávanie omnibox 2
Zdroj: vosveteit.sk

Vyhľadávanie z vyznačeného textu

Nájdete na webe výraz, ktorý nepoznáte? Jednoducho ho myšou vyznačte a kliknite naň pravým tlačidlom myši. To vám zobrazí menu, odkiaľ viete daný výraz priamo vyhľadať pomocou Googlu. Vyhľadávanie sa vám automaticky otvorí na novej karte a vy tak nestratíte svoj text, ktorý práve čítate.

chrome vyhľadávanie z textu
Zdroj: vosveteit.sk

Vyhľadávanie cez Google Lens

Umelá inteligencia sa posúva každým dňom, čoho dôkazom je aj Google Lens. Tento asistent vie zistiť mnoho informácií priamo z obrázka. Vy ho viete otvoriť jednoduchým kliknutím pravým tlačidlom myši.

chrome vyhľadávanie google lens
Zdroj: vosveteit.sk

To vám ukáže nielen podobné obrázky, ale taktiež vám to umožní kopírovanie textu z obrázka, či preloženie samotného textu (podobne, ako na smartfóne).

Veríme, že tieto triky vám pomôžu k ešte rýchlejšiemu a efektívnejšiemu vyhľadávaniu prostredníctvom vyhľadávača Google v prostredí prehliadača Chrome.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close