Návody

Ako môžete zabrániť, aby Google sledoval vašu aktivitu v aplikáciách a na webe

Zdá sa vám, že o vás vie Google až príliš veľa? Potom si určite vypnite sledovanie na webe a v aplikáciách.

Dnes už zrejme nikoho neprekvapí fakt o tom, že Google si ukrajuje časť nášho súkromia. Takto získané informácie využíva na rôzne účely. Niektoré z nich sú pre nás užitočné a výrazne nám uľahčujú život, no popritom ich samozrejme Google využíva aj na personalizáciu reklám, ktoré sa nám zobrazujú. Úplne všetky výdobytky modernej technológie sa ale nemusia páčiť každému. Preto si dnes ukážeme, ako si zachovať o čosi viac súkromia pred Googlom.

Vypnutie sledovania na webe a v aplikáciách

Predtým, než sa ale vrhneme do vypínania sledovania vašej online aktivity vám ale musíme pripomenúť, že tým viete prísť o služby, ktoré sú vám šité na mieru. Ide napríklad o vyhľadávanie v aplikácii YouTube alebo na samotnom Googli. Pokročilé algoritmy totiž snímajú to, čo sa snažíte vyhľadať a na základe toho vám napríklad pomôžu nájsť pesničku, ktorú už dlho hľadáte. Umelá inteligencia v týchto vyhľadávacích algoritmoch spravila neuveriteľný pokrok, no vypnutím sledovania nebudete mať prístup k ich plnému potenciálu.

Ak ste aj napriek tomu rozhodnutý pre vypnutie sledovania a zvýšenie súkromia na internete, tak postupujte podľa tohto návodu. Najprv otvorte aplikáciu Google, v ktorej v pravom hornom rohu kliknite na profilový obrázok. Následne vyberte možnosť Spravovať účet Google.

V menu, ktoré je v hornej časti sa prekliknite do sekcie Údaje a ochrana súkromia. Potom v sekcii Nastavenia histórie vyberte možnosť Aktivita na internete a v aplikáciách.

google vypnutie sledovania 1
Zdroj: vosveteit.sk

Sledovanie tejto aktivity vypnete kliknutím na tlačidlo Vypnúť.

google vypnutie sledovania 2
Zdroj: vosveteit.sk

To vám otvorí okno, kde je potrebné prejsť na koniec textu a až vtedy môžete kliknúť na tlačidlo Pozastaviť, čo vám vypne spomínané sledovanie. V sekcii Aktivita na internete a v aplikáciách si viete taktiež pozrieť to, aké aplikácie mali prístup k vašej aktivite.

google vypnutie sledovania 3
Zdroj: vosveteit.sk

Automatické vymazanie aktivity

Niekomu sa nemusí pozdávať úplné vymazanie sledovania aktivity, no taktiež nerád zanecháva tieto údaje dlho uložené na serveroch Googlu. V základných nastaveniach sú tieto údaje pravidelne vymazané, no vy si tento interval viete nastaviť podľa seba. V sekcii Aktivita na internete a v aplikáciách preto prejdite o kúsok nižšie, kde nájdete možnosť s ikonou koša.

google vymazanie aktivity 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na ňu si viete nastaviť kratší alebo dlhší interval, po ktorom sa údaje o vašej aktivite vymažú. Taktiež si viete nastaviť aj to, aby sa aktivita nevymazala nikdy.

google vymazanie aktivity 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám dnešný návod pomôže k lepšej správe vášho súkromia na internete.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close